Towarzyszy nam w wielu sytuacjach, a także znają go osoby młodsze i strasz. Stres, bo o nim tu mowa, to reakcja organizmu na wydarzenia, które zakłócają jego równowagę. Mogą w znaczny sposób przerastać nasze możliwości, jednak nie oznacza to, że sobie z nimi nie poradzimy. A jak wpływa na organizm człowieka?
Przyczyny i objawy stresu
Stres może nam towarzyszyć w wielu sytuacjach. Najczęściej pojawia się w wyniku problemów w pracy i w związku, a także w skrajnych sytuacjach życiowych, takich jak śmierć bliskich czy rozwód. W stresującej sytuacji każdy organizm może zachować się inaczej, jeden do najbardziej typowych objawów zalicza się:
- przyspieszone tętno,
- kołatanie serca,
- rozdrażnienie i nerwowość,
- zaburzenia koncentracji i uwagi,
- chaotyczne wypowiadanie się,
- wzmożone pocenie się,
- suchość w jamie ustnej.
Wpływ stresu na organizm człowieka
Stres powoduje liczne zmiany wskaźników wegetatywno-somatycznych. Pod wpływem sytuacji stresujących, zostaje aktywowany układ sympatyczny, przez co zwiększa się wydzielanie adrenaliny. W sytuacjach, gdy pojawia się stres przewlekły, możemy odczuć jego negatywne skutki w postaci:
- nadwagi i otyłości,
- ciągłym zmęczeniem,
- bólem głowy, serca czy kręgosłupa,
- częstymi zmianami nastroju,
- zaburzeniami lękowymi,
- niską koncentracją uwagi.
Sposoby na zmniejszenie poziomu stresu
Walka ze stresem nie jest trudna, wystarczy tylko wybrać odpowiednie metody radzenia sobie. Pierwszą z nich jest joga lub medytacja. Ważne, aby odprężyć się, wziąć głębokie oddechy i wyobrazić sobie, jak całe napięcie uchodzi z naszego ciała. Wielu osobom pomaga aktywność fizyczna, która poprawia samopoczucie i pozwala odpocząć naszej psychice. Kolejnym, ale równie dobrym sposobem jest rozmowa z bliskimi – rodziną czy przyjaciółmi. Może dostaniemy od nich kilka dobrych rad? Nie zapominajmy również o zdrowym wypoczynku, który pozwala na właściwe wypoczęcie organizmu. By było to możliwe, to warto wyposażyć swoje łóżko w materac medyczny i nie tylko.
Stres to naturalna reakcja organizmu, która pojawia się u nas niezależnie od płci czy wieku. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że może w negatywny sposób wpływać na nasze zdrowie, jeśli tylko pojawia się zbyt często.