Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, który dostarcza nam energii na cały poranek. Jednak nie każdy wie, jakie produkty wybrać, aby zjeść zdrowy i lekkostrawny posiłek po przebudzeniu. Warto pamiętać, że nasze ciało potrzebuje odpowiedniej dawki składników odżywczych, aby dobrze funkcjonować i uniknąć uczucia zmęczenia i ospałości. W tym artykule przedstawimy kilka pomysłów na to, co zjeść na śniadanie, aby dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednią dawkę energii i składników odżywczych. Podpowiemy, jakie produkty warto wybrać, aby poczuć się pełnym sił i gotowym do działania już od samego rana.
Lekkostrawne, czyli jakie?
Lekkostrawne śniadanie wcale nie musi oznaczać małego posiłku, który sprawi, że już po kilku godzinach poczujemy głód i sięgniemy po niepotrzebne przekąski. To pełnowartościowe i zbilansowane danie, który dodatkowo nie obciąża naszego żołądka i sprawia, że czujemy się dobrze i lekko. Dzięki odpowiednio skonstruowanemu śniadaniu poczujemy sytość bez zbędnego przeciążenia. Takie danie pozytywnie wprowadzi nas w dzień i da nam energię do działania. Pamiętaj – zjedzenie pożywnego śniadania jest ważnym elementem zdrowego stylu życia, obok aktywności fizycznej czy zapewniania sobie 8 godzin snu na odpowiednio dobranym materacu.
Zacznij od szklanki wody
Zaraz po przebudzeniu kierujesz pierwsze kroki do kuchni? To dobrze, o ile pijesz tam pierwszą szklankę wody danego dnia. Jeśli pierwszą treścią, jaką dostarczasz swojemu żołądkowi, jest woda, regulujesz poziom nawodnienia swojego organizmu i pobudzasz trawienie do działania. Woda zmniejsza stężenie nagromadzonych w ciągu nocy kwasów żołądkowych, sprawiając, że jesteśmy mniej podatni na zgagę czy ból brzucha. Pijąc wodę wpływasz także na nawilżenie swojej śluzówki i skóry po nocy, przez co wyglądasz na młodszego i bardziej wypoczętego. Wypita rano szklanka wody będzie dla Twojego organizmu jasnym sygnałem – pora rozpocząć dzień i wziąć się do działania!
Owocowe i zielone koktajle
Składający się z owoców i warzyw koktajl jest świetnym pomysłem na lekkie śniadanie, które wyposaży nasz organizm w całą masę witamin i potrzebnych dla zdrowego funkcjonowania składników. Owoce takie, jak jabłka, morele, banany, kiwi, czy maliny i truskawki w połączeniu z liśćmi szpinaku, jarmużu czy pieczoną dynią dadzą nam energię na cały poranek. Do takiego smoothie możemy dodać także jogurt naturalny czy mleko – roślinne lub krowie, by dostarczyć sobie także dawkę wapnia oraz wspierających trawienie bakterii jelitowych. To nie tylko zdrowa, ale też pyszna przekąska, która będzie świetnym, lekkostrawnym substytutem dla wszystkich, którzy preferują słodkie śniadania. Różnobarwnymi koktajlami trudno się znudzić. Każdego dnia możesz przygotowywać je w oparciu o inne składniki, dzięki czemu nie tylko wprowadzisz różnorodność do swojej diety, ale także unikniesz śniadaniowej monotonii i znudzenia. Wybierz owocowy koktajl na śniadanie i ciesz się pyszną przekąską we wszystkich kolorach tęczy!
Owsianki i inne kasze
Owsianka, gryczanka, jaglanka, kasza manna… Każde z tych dań opartych na produktach zbożowych świetnie sprawdzi się na naszym śniadaniowym talerzu. Ich ogromnym atutem jest to, że można przygotowywać je nie tylko na słodko – z dodatkiem owoców, masła orzechowego czy bakalii – ale także na słono, czyli na przykład z pomidorami, pieczarkami czy nawet z jajkiem. Dzięki temu dłużej możemy utrzymać różnorodność śniadań opartych na kaszy, tym samym ciesząc się jej urozmaiconym smakiem każdego dnia.
Owsianki i inne dania oparte na kaszach są nie tylko smaczne, ale także niezwykle pożywne. Zapewniają uczucie długotrwałej sytości, przez co jesteśmy mniej skłonni do podjadania po takim śniadaniu. Wszystko dzięki zawartości węglowodanów złożonych, które dłużej się trawią, dbając o stały poziom najedzenia przez kilka godzin. Owsianki są także bogate w naturalny błonnik, który przyspiesza metabolizm i pomaga nam utrzymać szczupłą sylwetkę.
A może jajko?
Kolejnym śniadaniowym klasykiem, który nie tylko pozwoli nam się zdrowo najeść, ale też zapewni nam poczucie przyjemnej lekkości po posiłku, są jajka. Liczba przepisów na zdrowe dania zawierające jajka jest wręcz przytłaczająca! Możemy podać je na miękko, na twardo, w formie jajecznicy, pasty, jako jajko sadzone czy składnik pysznej szakszuki. Dlaczego warto jednak wpisać je na stałe do swojego lekkostrawnego jadłospisu? Przede wszystkim zawierają one cały szereg potrzebnych witamin, takich jak witamina A, B12, K czy E, a także wiele potrzebnych składników odżywczych – wapń, fosfor czy żelazo. Ten bogaty skład sprawia, że poprawia się jakość naszej skóry i paznokci, mamy zdrowe kości i unikamy problemów ze wzrokiem.
Dobrym odpowiednikiem jajecznicy dla osób na diecie wegańskiej będzie… tofucznica! To zdrowy i sycący posiłek, konsystencją i smakiem przypominający zwykłą jajecznicę. Składa się z kruszonego tofu z dodatkiem przypraw, takich jak kurkuma, czarna sól czy płatki drożdżowe. Tofucznica nie tylko jest smaczna, ale także zdrowa. Dostarcza nam dużej dawki zdrowych kwasów tłuszczowych czy pełnowartościowego białka.
Pełnowartościowa kanapka da Ci siłę na cały poranek
Preferujesz tradycyjne śniadania? A może chcesz zabrać posiłek ze sobą, by zjeść go podczas pierwszej przerwy w pracy? Świetnym rozwiązaniem dla ciebie będzie zdrowa kanapka. Możesz puścić wodze fantazji i skomponować dowolny miks struktur i smaków, dbając jednak o kilka zasad. Dzięki nim kanapka będzie pełnowartościowym posiłkiem idealnym na śniadanie. Po pierwsze, wymień biały chleb na bardziej pełnowartościowe pieczywo pełnoziarniste. Warstwę masła w kanapce możesz zastąpić odrobiną białego serka, który jest znacznie lżejszy i bardziej lekkostrawny.
Dobrze, by we wnętrzu kanapki znalazło się jakieś świeże warzywo, które będzie świetnym źródłem witamin. Może to być plasterek pomidora, ogórka czy kawałek papryki. Oprócz niego warto postawić na lekkie źródło białka, czyli kawałek chudego mięsa drobiowego czy ryby, na przykład wędzonej. Wegetarianie mogą zastąpić go kawałkiem tofu z dodatkiem odpowiednich przypraw.