Wiosna to czas, kiedy cała przyroda budzi się do życia. W naszym społeczeństwie przyjęło się również, że to najlepszy czas, aby wziąć się za uporządkowanie całego domu. Wiosenne porządki, bo właśnie o nich tutaj mowa, pozwalają nam na przeglądanie rzeczy i wyrzucanie tych niepotrzebnych, a także motywują do zajrzenia, np. za lodówkę czy wersalkę w salonie. W tym okresie przypominamy sobie także wyczyszczeniu, wypraniu i zmianie licznych akcesoriów sypialnianych. A na czym dokładnie polegają wiosenne porządki w sypialni?
Wiosenne porządki w sypialni – od czego zacząć?
Sprzątając cały dom, możemy od razu odświeżyć ściany czy wymienić podłogi. Czując przypływ energii po zimie, wielu z nas decyduje się na większy lub mniejszy remonty. Zazwyczaj jednak ograniczmy się do porządnego sprzątania całego domu, uwzględniając wszystkie jego mniejsze bądź mniejsze zakamarki. Natomiast, wiosenne porządki w sypialni opierają się głównie na:
- odsunięciu mebli i dokładnym posprzątaniu za i pod nimi,
- uporządkowaniu i przejrzeniu rzeczy znajdujących się w meblach,
- starcie kurzu z trudno dostępnych miejsc, np. karnisza czy żyrandola,
- mycie okien, ram i liści kwiatów,
- dokładnym wypraniu zasłon i wyczyszczeniu rolet lub żaluzji,
- wytrzepanie dywanu i innych tekstyliów.
Nie można zapomnieć również o najważniejszej kwestii w sypialni, czyli miejscu do spania. Łóżko, bo o nim tu mowa, również wymaga szczególnej uwagi, a wiosenne porządki to najlepsza okazja!
Wiosenne porządki w łóżku – o czym warto pamiętać?
Sypialnia posprzątana? To teraz czas na łóżko! Najlepiej zacząć od rozebrania go na czynniki pierwsze i porządnym umyciu ramy oraz zagłówka (jeśli go posiadamy). Modele drewniane czy metalowe wystarczy przetrzeć wilgotną ścierką, natomiast tapicerowane – za pomocą odkurzacza, a powstałe zabrudzenia przy pomocy wilgotnej ściereczki. Na tym etapie warto sprawdzić stan stelaża i upewnić się, że wciąż odpowiednio pełni swoją funkcję. Nie zapominajmy dokładnie odkurzyć pod łóżkiem i najlepiej umyć podłogę, aby uniknąć ewentualnego wynikania alergenów od drugiej strony materaca. Następnie przystępujemy do poszczególnych elementów wyposażenia.
Po pierwsze – materac
Materac do spania to najważniejszy element wyposażenia każdego łóżka. Wynika to z faktu, iż poprzez unikalne właściwości oraz budowę, jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. W ten sposób odpowiada za najlepsze wsparcie sylwetki, a także stabilizację kręgosłupa. Oznacza to, że nie tylko gwarantuje właściwą regenerację zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym, ale również minimalizuje dolegliwości bólowe ze strony pleców. Co więcej, redukuje ryzyko kształtowania się lub powstawania schorzeń kręgosłupa. Jednak, aby było to możliwe, powinniśmy przede wszystkim dopasować go do indywidualnych potrzeb oraz preferencji użytkownika. Wiąże się to z uwzględnieniem wieku, stanu zdrowia, stopnia twardości czy rodzaju wypełnia. Przy wiosennych porządkach, warto sprawdzić stan podłoża do spania czy wyprać pokrowiec. Zaleca się, aby robić to przynajmniej dwa razy w roku. A jak możemy zadbać o materac na co dzień? Wystarczy tylko pamiętać o regularnym wietrzeniu materaca poprzez nie ścielenie łóżka zaraz po wstaniu oraz odkurzaniu wypełnienia.
Po drugie – kołdra i poduszka
Chcąc w pełni odświeżyć łóżko, warto również zadbać o inne akcesoria sypialniane. Do nich zaliczyć można kołdry, które w dużej mierze zapewniają przyjemne wrażenie otulenia, a także gwarantują odpowiedni komfort termiczny. Oznacza to, że zapobiegają przegrzewaniu się oraz wychłodzeniu ciała. Drugim, ale nie mniej ważnym elementem są poduszki. To właśnie one, zresztą podobnie jak materac, umywają najlepsze wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków i kręgosłupa w odcinku szyjnym. Ich obecność w łóżku zapewnia zdrowy i komfortowy wypoczynek, jednak musimy pamiętać o tym, że mogą pełnić swoją funkcję tylko wtedy, gdy są odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb i preferencji. A w jaki sposób możemy o nie zadbać przy wiosennych porządkach? Zarówno kołdra, jak i poduszka powinna być prana przynajmniej dwa razy w roku, czyli średnio co pół roku. Jednak kwestia ta zależy od wielu czynników, gdyż w celu zachowania wyższego stopnia higieniczności, warto robić to ciężej, np. raz w miesiącu. Oczywiście wiosenne porządki są świetną okazją do tej czynności, jednak nie powinny być jedyną. Oprócz tego, do regularnych czynności warto włączyć codzienne wytrzepywanie wypełnienia czy też wietrzenie na dworze.
Po trzecie – prześcieradło i pościel
Każda poduszka i kołdra jest ubierana w pościel, czyli poszewki, które mają za zadanie chronić je przed uszkodzeniem czy zabrudzeniem. Natomiast prześcieradło to typ pościeli, który stanowi duży płat tkaniny. Rozścielany jest na łóżku, a dokładnie materacu w celu ochrony go przed zabrudzeniami lub zanieczyszczeniami. Oba te elementy mogą być wyprodukowane z takich materiałów, jak:
- bawełna, która odznacza się higroskopijnością, elastycznością i hipoalergicznością,
- len, który charakteryzuje się wytrzymałością, miękkością i właściwościami antyalergicznymi,
- jedwab, który odpowiadają za uczucie świeżości czy utrzymanie ciepła.
Zarówno prześcieradło, jak i pościel mają kontakt z naszą skórą, przez co narażone są na wilgoć w postaci potu oraz gromadzenie na powierzchni martwego naskórka. Czynniki te stanowią świetną pożywkę dla roztoczy i bakterii, co zmniejsza jakość snu. Z uwagi na to, warto przynajmniej raz na dwa tygodnie je zmieniać. W przypadku alergików, osób mających problem z obfitym poceniem się czy dzieci zaleca się nawet wymieniani ich co tydzień.
Dla każdego z nas odpowiednio urządzona i komfortowa sypialnia wygląda inaczej. Jednak nie da się zaprzeczyć, że istnieje wiele czynników, które pozwalają na zapewnienie komfortowego wypoczynku. Wyróżnia się tutaj łóżko z odpowiednio dopasowanymi do naszych potrzeb i preferencji akcesoriami sypialnianymi. Należy jednak pamiętać, aby regularnie, a nie tylko raz na rok, sprzątać w sypialni. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić sobie najlepsze warunki do zdrowego wypoczynku.