Każdy alergik może potwierdzić, że alergie to nic przyjemnego. Warto podjąć kroki, które ułatwią nam funkcjonowanie nawet w obszarach, w których jesteśmy narażeni na reakcję alergiczną. Najpierw zacznijmy od własnej sypialni i zainwestujmy w materac dla alergików, który znacząco poprawi komfort naszego snu. 

Czym są alergie i co może je wywołać?

Alergia to odpowiedź organizmu na czynnik zewnętrzny – alergen, który powoduje nadwrażliwą reakcję naszego układu immunologicznego.

Alergie stały się niezwykle powszechne zwłaszcza w XXI w., kiedy mamy do czynienia z nadmierną sterylizacją życia. Nasz organizm nie ma możliwości do tego, by poznać patogeny i nauczyć się z nimi walczyć. To skutkuje następnie reakcją alergiczną organizmu.

Dużą rolę w wywoływaniu uczuleń odgrywa też zanieczyszczenie środowiska oraz przetworzona żywność. Te elementy, które również są niezwykle powszechne w obecnych czasach, nie poprawiają sytuacji alergików.

Źródłem alergii może być wiele czynników. Na wiosnę szczególnie uczulają pyłki różnych drzew i traw. Niewskazane też są również roztocza kurzu czy grzyby pleśniowe. Wiele osób reaguje alergicznie również na sierść zwierząt, głównie psów czy kotów.

Czym kierować się przy wyborze materaca dla alergika? 

Wybór materaca dla alergika nie powinien być lekkomyślną decyzją. Powinniśmy wcześniej zdać sobie sprawę, jakie elementy są kluczowe w materacu dla alergika.

Kluczowym aspektem są właściwości antyalergiczne i antybakteryjne. Zapobiegają one rozpowszechnianiu się różnych bakterii, kurzu i zanieczyszczeń. Dzięki temu zwiększają higienę naszego snu.

Nie zapomnijmy o dobrej cyrkulacji powietrza – dzięki niej odprowadzony zostanie pot, a nasza skóra będzie mogła swobodnie oddychać. W ten sposób nasz materac zachowa czystość na dłużej.

Kolejny ważny czynnik to odpowiednie wypełnienie. Nie powinno zawierać naturalnych elementów, takich jak bawełna czy kokos. Lepiej postawić na taki model jak na przykład materac lateksowy, w którego skład wchodzi bezpieczny dla alergika lateks syntetyczny.

Równie dobrą opcją są materace piankowe. Tutaj możemy dokonać wyboru między materacem termoelastycznym lub wysokoelastycznym – weźmy pod uwagę swoje preferencje. Wypełnienie piankowe spowoduje, że materac idealnie dopasuje się do naszego ciała, dzięki czemu zapewnimy sobie wysoki komfort.

Materace dla alergików - na co zwrócić uwagę?Dlaczego należy wybrać materac dla alergików?

Dobranie odpowiedniego materaca dla alergików jest niezwykle istotne. Ta jedna rzecz może znacząco wpłynąć na samopoczucie użytkownika. Zrezygnowanie z naturalnych, uczulających materiałów pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych objawów. Pomoże to zmniejszyć takie zjawiska jak łzawienie, swędzenie, kichanie, opuchliznę oczu czy podrażnienie skóry.

Materac dla alergików umożliwi im swobodny wypoczynek. Z racji zminimalizowania alergennych czynników, zmniejsza się prawdopodobieństwo budzenia się w nocy na przykład z powodu ataku kaszlu. Odpowiednie produkty, przeznaczone specjalnie dla osób zmagających się z różnego rodzaju alergiami, umożliwią im normalne funkcjonowanie.

Jak zadbać o higienę snu?

Sam wybór odpowiedniego materaca nie wystarczy – konieczne jest ponadto dbanie o higienę snu. Tylko w ten sposób osiągniemy najwyższy komfort. Co zrobić, aby zadbać o higienę snu?

Świetnie sprawdzi się specjalna nakładka higieniczna, która ochroni nasz materac przed jakimikolwiek zabrudzeniami czy zanieczyszczeniami. Sama nakładka również posiada właściwości antybakteryjne i antyalergiczne, dzięki czemu nie musimy obawiać się o powrót alergii.

W celu zadbania o higienę snu regularne czyszczenie sypialni powinno wejść nam w nawyk. Jeśli wiemy, że duża ilość kurzu potęguje u nas nieprzyjemne dolegliwości, dopilnujmy, aby systematycznie odkurzać nasze pomieszczenie i pozbywać się brudu. W tym przypadku konieczne będzie gruntowne sprzątanie – od czasu do czasu podnośmy materac i go odkurzmy.

Nie możemy zapomnieć też o regularnym praniu pościeli – na tej powierzchni bardzo łatwo o rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń. Przenosimy tam różne bakterie, pocimy się, czasem nasze zwierzęta tam się przedostają – to wszystko przyczynia się do rozwijania się różnych zarazków. Aby zapobiec negatywnym skutkom, warto regularnie dawać naszą pościel do prania. Jeśli jesteśmy alergikami, róbmy to nawet raz w tygodniu. Dzięki temu zyskamy pewność, że śpimy na czystej powierzchni.

Kolejnym elementem, który wcale nie wymaga wiele wysiłku, ale może dużo zdziałać, to regularne wietrzenie pomieszczenia. Powinniśmy robić to przed snem, aby zapewnić sobie komfortowy wypoczynek. Istotne jest również wietrzenie pościeli – w ten sposób minimalizujemy rozwijania się wilgoci.

Komfortowy sen jest możliwy nawet dla alergika. Wystarczy tylko zainwestować w odpowiednie produkty, które pomogą nam zadbać o higienę i czystość. Zminimalizowanie bakterii czy kurzu pozwoli nam swobodnie oddychać i w pełni się zrelaksować. Miejmy na uwadze nasz komfort i dopasujmy elementy w naszej sypialni tak, aby nasz sen był, jak najlepszy.