Rodzicielstwo bardzo często wiążę się z wieloma nieprzespanymi nocami. W takiej sytuacji, rodzice najmłodszych zastanawiają się, co zrobić, żeby ich dziecko lepiej spało. Jak wiadomo, im jest młodsze, tym więcej snu potrzebuje. Jednak, z reguły maluch budzi się co kilka godzin, niestety często z płaczem. Zatem, co zrobić, żeby dziecko przesypiało spokojnie całą noc?

Wygodne łóżeczko to podstawa

Bardzo ważne jest, by stworzyć odpowiednie, komfortowe warunki do snu w pokoju naszego dziecka. Łóżeczko powinno stać w bezpiecznym i spokojnym miejscu. Nie wolno narażać dziecka na przeciąg, wychłodzenie czy nadmierne rozgrzanie organizmu. Warto zaopatrzyć malucha w wysokiej jakości poduszkę oraz kołdrę. Muszą być one nie tylko wygodne, ale również dbać o delikatną skórę dziecka. Najlepiej sprawdzi się zestaw puchowy, który niesamowicie otuli, a zarazem ma właściwości termoizolacyjne, czyli przystosowuje się do temperatury ciała. Dzięki temu kołdra latem przyjemnie chłodzi, a zimą dostatecznie ogrzewa. Poduszka powinna być jak najbardziej sprężysta i o odpowiedniej twardości, by dopasowywać się do najmłodszego członka rodziny. Do łóżeczka idealnie sprawdzi się także materac dziecięcy. Jego budowa została zaprojektowana tak, by w sam raz pasować do małego ciała oraz podpierać sylwetkę, by wspomagać proces kształtowania prawidłowej postawy. Dla każdego rodzica niezwykle ważne dobro jego pociechy, dlatego materace te zostały jak najdokładniej przebadane, dzięki czemu są w pełni bezpieczne. Spełniają wiele rygorystycznych norm, dotyczących między innymi ergonomiczności, wypełnienia oraz stopnia podparcia, przez co można być pewnym, że sylwetka malucha jest zabezpieczona oraz chroniona przed wszelkimi wadami postawy. Oprócz tego, materace stworzone z myślą o dzieciach są antyalergiczne. Dzięki temu maluch będzie mógł spokojnie przespać noc, bez napadów kaszlu czy kataru. Równie istotną cechą jest dwustronność materaca, która zwiększa żywotność podłoża i może ono służyć przez wiele długich lat. Ta właściwość sprawia również, że produkt jest bardziej higieniczny oraz w jego wnętrzu, jak i na zewnątrz nie gromadzą się niepożądane i wywołujące choroby wirusy, bakterie, grzyby czy pleśń. Wysokiej jakości elementy wyposażenia sypialni naszego dziecka dają niepowtarzalne uczucie komfortu, dzięki czemu maluch może lepiej się wysypiać.

Relaksująca kąpiel i masaż

Stwórz idealną przestrzeń relaksu dla twojego dziecka!Przed snem warto zadbać o to, by przygotować relaksującą kąpiel dla malucha. Ważne jest, by woda nie była zbyt gorąca, a odpowiedni czas mycia osiągnął maksymalnie 5-10 minut. W tym czasie lepiej nie rozbawiać dziecka, ponieważ zależy nam, by wieczorem się w pełni uspokoiło i nie miało dostępu do zbyt wielu bodźców, które mogą je niepotrzebnie pobudzić. Sprawi to, że dziecko poczuje się naprawdę odprężone i będzie gotowe do spokojnego pójścia spać.

Większości z nas masaż kojarzy się z relaksem i czymś bardzo przyjemnym. Kolejnym krokiem, który warto spełnić jest powolne rozmasowywanie plecków lub całego ciała naszego malucha. Rozluźni to jego mięśnie i może przyczynić się do tego, że będzie spało lepiej i dłużej. Po kąpieli i osuszeniu skóry połóż dziecko na brzuszek, wylej na swoje dłonie odrobinę oliwki, rozgrzej ją i powoli przesuwaj ręce po skórze. Masuj w ten sposób całe ciałko, od karku, po plecy oraz boczki. Ruchy powinny być jak najdelikatniejsze i naprzemienne. Taki rytuał na pewno da naszemu dziecko poczucie bezpieczeństwa. Sprawi, że się odpręży i ze spokojem prześpi noc.

Odpowiednie ubranko

Zwróć uwagę, jak oraz w co ubierasz swojego maluszka do snu. Ubranko oraz pieluszka nie powinny uwierać, czy podrażniać delikatnej skóry. Może doprowadzić to do otarć, przez które dziecko będzie niespokojne i nerwowe. Okrycie powinno być dopasowane do aktualnej temperatury, by dziecko nie zmarzło, ale też nie przegrzało się. Jeśli nie wiesz, czy twoje dziecko jest odpowiednio ubrane, gdy śpi, dotknij ręką jego karku. Chłodna część ciała może dać znać nam o tym, że maluchowi jest trochę za zimno. W tym przypadku warto przykryć go dodatkowym kocykiem. Natomiast jeżeli kark jest mokry i rozpalony, trzeba zrezygnować z jednej grzejącej warstwy.

W sytuacji, gdy zmieniłeś już dziecku pieluszkę i jesteście gotowi do snu, dla własnego spokoju sprawdź, czy na pewno:

  • nie jest zapięta za luźno;
  • materiał nie dolega za ciasno do ciała;
  • nie powstały nigdzie zagięcia;
  • wcześniej u dziecka nie powstały żadne otarcia.

Dzięki temu będziesz miał pewność, że twój maluch czuje się komfortowo i nic nie przeszkodzi mu w nocnym wypoczynku. W wypadku, gdy musisz w nocy przebrać pieluszkę, postaraj się to zrobić sprawnie i najlepiej nie zapalając światła. Mogłoby to niepotrzebnie wybudzić dziecko i sprawić, że już spokojnie nie zaśnie.

Ukojenie i przygotowanie do snu

Dla dziecka bardzo istotna i kluczowa jest rutyna i regularność. Ważne jest, by czynności przygotowujące malucha do snu, wykonywać mniej więcej o tych samych porach i w podobnych warunkach. Postaraj się również, by wieczorem w domu nie było głośnych dźwięków, wpływających negatywnie na stopniowe uspokajanie i odprężanie się najmłodszego. Zadbaj o usunięcie wszelkich zbędnych bodźców, które mogą być pobudzające. Zamiast tego, lepiej cicho puścić muzykę relaksacyjną, mogą to być na przykład kołysanki, które dziecko zna i lubi. Znajdź czas na przytulanie i mówienie lekko wyciszonym głosem do swojego malucha, to niesamowicie go ukoi i odpręży. Wszystkie te kroki sprawiają, że rodzinna więź się pogłębia, a poczucie bezpieczeństwa oraz spokoju wzrasta. Pamiętaj również o tym, że spokojny rodzic to spokojne dziecko. Nie myśl o problemach, gdy kładziesz malucha spać, tylko ciesz się obecną chwilą.

Dla rodziców dbanie o dobro dziecka to często najwyższa wartość. Nie ma co ukrywać, że przyjście malucha na świat wywraca życie całkowicie do góry nogami. Rodzicielstwo pochłania naprawdę dużo siły i czasu, dlatego świeżo upieczeni rodzice łapią każdą chwilę, którą mogą wykorzystać na odpoczynek. Troska o prawidłowy sen malucha może sprawić, że również dorośli będą mieli więcej czasu na tak potrzebny, nocny wypoczynek.

Przeczytaj także: