Wiadomym jest, że niezdrowe jedzenie i zła dieta może sprawić, że będziemy źle się czuli. Często jednak się zdarza, że przyczyną, która stoi za pogorszeniem naszego samopoczucia po jedzeniu, są tak naprawdę nietolerancje pokarmowe. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z ich istnienia i wciąż jedzą niekorzystne dla nich składniki. Aby temu zapobiec, dowiedz się, czym są nietolerancje pokarmowe i jak sobie z nimi radzić!
Co to nietolerancja pokarmowa?
W ostatnich latach problem nietolerancji pokarmowej stał się o wiele bardziej widoczny. Z łatwością możemy odnaleźć w sklepach zamienniki innych produktów bądź takie artykuły, na których wyraźnie jest napisane, że nie mają w składzie danego składnika. Warto jednak dokładnie zdać sobie sprawę, na czym polega nietolerancja pokarmowa, aby zrozumieć, w jaki sposób działa na nasz organizm.
Priorytetowo należy uświadomić sobie, że w przypadku nietolerancji pokarmowej nie występuje reakcja ze strony układu immunologicznego. Oznacza to, że nie ma ona charakteru alergii. Jeśli chodzi o nietolerancję, w tym przypadku istotny jest enzym – jego brak czy też niedobór uniemożliwiają poprawne strawienie bądź wchłanianie danej substancji.
Czym się różni nietolerancja od alergii?
Nietolerancja oraz alergie niezwykle często są ze sobą mylone. Jest to błąd, ponieważ znacząco się one od siebie różnią. Po pierwsze, w przypadku alergii reaguje nasz układ immunologiczny. Tak jak zostało to wspomniane wcześniej, podczas nietolerancji nie ma takiego działania. Co więcej, objawy alergii pokarmowej możemy zauważyć nie tylko w przypadku układu pokarmowego. Powoduje często też dolegliwości związane ze skórą czy naszą odpornością. Alergia jest ponadto stanem chorobowym.
Jakie są objawy nietolerancji pokarmowej?
Nie można ukryć, że nietolerancja pokarmowa to nic przyjemnego. Jeśli zjemy produkt, którego nasz organizm nie jest w stanie strawić, ryzykujemy pojawieniem się nieprzyjemnych skutków, takich jak:
- gazy,
- zaparcia,
- mdłości,
- ból brzucha,
- biegunka,
- wymioty,
- zmęczenie,
- ból głowy,
- wzdęcia.
Jakie są najczęstsze nietolerancje pokarmowe?
Nietolerancje pokarmowe to nic dziwnego. Najczęstsze rodzaje tej dolegliwości, z jakimi powszechnie możemy się spotkać, to:
- celiakia,
- nietolerancja kofeiny,
- nietolerancja laktozy,
- nietolerancja fruktozy,
- nietolerancja galaktozy,
- nietolerancja histaminy.
Nietolerancja laktozy dotyczy nabiału i produktów mlecznych, takich jak ser, jogurt, kefir czy masło. Jest jedną z najpowszechniejszych dolegliwości, jednak w tym przypadku istnieje sporo zamienników, dzięki którym osoba z nietolerancją laktozy może cieszyć się pełnym smakiem potraw. Coraz częściej w sklepach odnajdziemy artykuły bez laktozy, nawet te, które na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie, jakby posiadały ten składnik. Z łatwością trafimy też na zamiennik mleka – mleko bez laktozy oraz różne napoje roślinne cieszą się popularnością zarówno w sklepach, jak i w kawiarniach czy restauracjach, gdzie bez problemu możemy zamówić kawę z mlekiem, które nie posiada laktozy.
Jak sobie radzić z nietolerancjami pokarmowymi?
Podstawowym działaniem, jakie podejmowane jest w przypadku nietolerancji pokarmowych, to dieta eliminacyjna. Pamiętajmy jednak o tym, że zanim wprowadzimy zmiany w naszym jadłospisie, powinniśmy skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem, który pomoże określić składnik, którego nasz organizm nie toleruje. Może do tego zastosować różne badania, w tym prowokację pokarmową czy testy alergologiczne. Zwrócenie się do odpowiedniej osoby w tej sprawie jest niezwykle ważne, ponieważ dietetyk wskaże nam taką dietę, dzięki której unikniemy niekorzystnych niedoborów niektórych składników. Miejmy jednak na uwadze to, że dieta eliminacyjna nie może trwać wiecznie – po upływie czasu wyznaczonego przez lekarza powinniśmy zacząć stopniowo wprowadzać wcześniej unikany produkt do naszej diety.
Jakie są inne alergie?
Warto wiedzieć, że alergie mogą odnosić się nie tylko do spożywanych przez nas produktów. Reakcje alergiczne wywołują również inne czynniki środowiskowe. Bardzo często możemy spotkać kogoś, kto ma alergię na pyłki bądź na kurz. W tym wypadku objawy wiążą się raczej z zaczerwienieniem oczu, trudnościami z oddychaniem czy problemami skórnymi. Jeśli chcemy zminimalizować szkodliwe działanie alergii na kurz, może przydać nam się kołdra antyroztoczowa, która zapobiegnie rozwijaniu się roztoczy i drobnoustrojów, tym samym gwarantując spokojny i higieniczny sen nawet dla alergików.
Nietolerancje pokarmowe mogą stać się źródłem sporego dyskomfortu, jeśli nie będziemy przestrzegać odpowiedniej diety. Ból brzucha czy mdłości to tylko nieliczne ze skutków, z jakimi się wiążą. Na szczęście możemy tego uniknąć – zmieńmy nasz jadłospis i postawmy na zdrowe alternatywy, a wtedy jedzenie znowu będzie sprawiać, że będziemy się wspaniale czuli!