Podczas dziewięciu miesięcy ciąży, w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, które mają znaczący wpływ na codzienną rutynę. Mówi się, że ciąża to nie choroba, jednak w znaczący sposób oddziałuje na sposób funkcjonowania. Wiele wykonywanych przez nas czynności musi ulec modyfikacji, w tym praca czy aktywność fizyczna. A co to oznacza i jak zadbać o siebie w czasie ciąży?
Ciąża a praca
Wiele rodzin nie może pozwolić sobie na utratę źródła dochodu, jakim jest pensja zarabiana przez kobietę. Są również panie, które nie wyobrażają sobie przerwy od kariery zawodowej lub z uwagi na swoją pozycję – nie mogą. Jednak, czy ciąża jest przeciwwskazaniem do pracowania? Wszystko zależy od lekarza prowadzącego, gdyż jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to kobieta może spokojnie pracować. Jak się okazuje, praca korzystnie wpływa na ciężarną i płód, gdyż pozwala na utrzymanie relacji społecznych, a to zapewnia komfort psychiczny i satysfakcję. Jednak wówczas praca nie może być ciężka i nie może odbywać się w szkodliwych warunkach. Warto zaznaczyć, że jeśli kryteria te są niespełnione, to pracodawca jest zobowiązany zapewnić ciężarnej takie warunki, które nie stwarzają zagrożeń, nie zmniejszając przy tym płacy.
Ciąża a podróżowanie
Na początku ciąży podróżowanie nie stwarza ciężarnej żadnego problemu. Trudności pojawiają się, gdy brzuszek staje się bardziej widoczny, a ciąża – zaawansowana. Wówczas najlepiej, aby kobieta nie prowadziła, a siedziała na miejscu pasażera. Powinna być ona przypięta pasami w taki sposób, aby dolna część pasa przechodziła pod brzuchem. Jeśli chodzi o loty samolotem, to nie powinny one trwać dłużej, niż 2-3 godzin. W przypadku ostatnich 4-6 tygodni długie loty mogą być przyczyną rozpoczęcia przedwczesnego porodu. A kiedy najlepiej podróżować? Zaleca się planowanie urlopu w 6-7 miesiącu ciąży, gdyż przed wzrasta ryzyko poronienia, a po – rośnie ryzyko przedwczesnego porodu. Planując wczasy, warto uwzględnić tereny o umiarkowanej temperaturze i nie planować dużego wysiłku fizycznego.
Ciąża a aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna w ciąży przynosi wiele korzyści przyszłej mamie. Zwiększa przepływ krwi przez macicę i łożysko, łagodzi zaparcia, skraca czas porodu czy poprawia wydolność układu oddechowego. Jeśli nie ma przeciwwskazań, to warto pamiętać o regularnych spacerach, pływaniu czy specjalnych ćwiczeniach dla kobiet w ciąży. Z drugiej strony pamiętajmy, aby unikać sportów ekstremalnych oraz tych, w których łatwo doznać kontuzji.
Ciąża a dieta
Dieta ciężarnej powinna być maksymalnie zróżnicowana i bogata w liczne składniki odżywcze – w końcu od nich również zależy właściwy rozwój maluszka. Odpowiednia podaż węglowodanów, tłuszczy, białek witamin oraz minerałów pozwala cieszyć się zdrowiem, a także dobrym samopoczuciem. Dodatkowo wiele ciężarnych przyjmuje suplementy zawierające kwas foliowy, jod i witaminę D, a w zależności od indywidualnego stanu – również magnez, żelazo czy kwas DHA. Kwestia ta zależy jednak od stanu kobiety oraz przebiegu ciąży.
Ciąża a używki
Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak negatywne, a wręcz destrukcyjnie na organizm człowieka wpływają używki. Do nich zalicza się m.in. papierosy, alkohol czy narkotyki, które spożywane przez ciężarną, wykazują szereg niekorzystnych działań na rozwijające się dziecko. Mogą być zarówno przyczyną wad rozwojowych, jak i niskiej masy urodzeniowej dziecka. Często również przypisuje im się komplikacje w przebiegu ciąży, a nawet poronienie. Ostrożnie należy postępować również z kawą, która zawiera kofeinę oraz herbatą, która zawiera teinę. Obie te substancje są silnie pobudzające i przenikają w znacznym stopniu przez łożysko.
Ciąża a seks
Oczywiście współczucie w fizjologicznej, zdrowej ciąży nie jest przeciwwskazane, jeśli tylko oboje partnerów ma na to ochotę. Należy się jednak liczyć z pewnymi niedogodnościami, takimi jak konieczność zmiany pozycji czy suchość pochwy. Na szczęście można temu zaradzić poprzez zastosowanie odpowiednich środków nawilżających w postaci żeli i kremów.
Ciąża a sen
Senność i uczucie zmęczenia są całkowicie normalne w czasie ciąży, a wiąże się to ze wzmożoną produkcją progesteronu. Jest to hormon, który również odpowiada za zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy i utrzymanie ciąży, a więc pełni dość ważną funkcję. Jednak jak spać, aby się wyspać? Przede wszystkim należy zainwestować w komfortowe i odpowiednio dopasowane do naszych potrzeb i preferencji łóżko. Oznacza to wybór materaca do spania, który jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do naszych anatomicznych kształtów ciała. W ten sposób wspiera regenerację ciężarnej oraz pozwala zachować właściwą pozycję w czasie snu.
Ciąża a higiena
W ciąży ważna jest przede wszystkim właściwa higiena intymna, która obejmuje nabywanie się raz, dwa razy dziennie, chyba że czujemy taką potrzebę po wizycie w toalecie. Do tego używamy specjalnych płynów oraz ręki – zabronione są gąbki lub myjki. Również podczas podcierania się warto zachować prawidłową kolejności, czyli od przodu (pochwy) do tyłu (odbytu). Warto również zadbać o higienę jamy ustnej, gdyż w czasie ciąży wzrasta ryzyko próchnicy. Natomiast bielizna przyszłych mam powinna składać się z naturalnych i miękkich materiałów, które nie będą podrażniać skóry na brzuchu czy piersiach.
Ciąża to wyjątkowy czas – i to pod każdym względem. Nie możemy jednak zapomnieć, że w tym okresie zdarzają się również stresujące sytuacje, a dodatkowe obowiązki mogą się piętrzyć. Obejmują one zarówno kwestie zawodowe, jak i osobiste, dlatego warto wiedzieć, jak zadbać o siebie w tym szczególnym okresie!