W dzisiejszych czasach staramy się dbać o każdy aspekt życia. Wdrażamy zdrową dietę, aktywność fizyczną czy dbamy o właściwą ilość snu. Coraz większa część z nas zaczyna również oczyszczać powietrze, by móc pozbyć się z otoczenia zanieczyszczeń. A dlaczego by nie sprawdzić aromaterapii i z pomocą dyfuzorów zapachowych zadbać o dodatkowe właściwości powietrza, np. w salonie i sypialni?

Rodzaje dyfuzorów zapachowych

Dyfuzor zapachowy to urządzenie służące do aromaterapii, pozwalające na przetworzenie wody z olejkiem eterycznym lub samego olejku eterycznego w pachnącą mgiełkę. Wybierając tego rodzaju urządzenie do swojego domu, warto zwrócić szczególną uwagę na pojemność zbiornika, wydajność oraz rozmiar. A jakie są rodzaje dostępne rynku?

Dyfuzor nebulizujący

Tego typu urządzenie rozbija olejek eteryczny na drobne cząsteczki dzięki strumieniowi powietrza pod wysokim ciśnieniem, przez co przez dyszę wydostaje się jako delikatna mikro mgiełka. Pozwala na intensywną aromatyzację powtarza, gdyż olejek nie jest rozcieńczany oraz nie traci on swoich cennych własności drodze podgrzewania. Niestety, charakteryzuje się stosunkowo głośną pracą oraz niemożnością stopniowego uwalniania olejku.

Dyfuzor ultradźwiękowy 

Do rozpylenia olejku eterycznego wykorzystywane są tutaj ultradźwięki. Na ogół tego typu produkty są elektryczne, czyli podpinane do gniazdka. W zbiorniku znajduje się także woda, przez co następuje nie tylko aromatyzacja powietrza, ale także jego nawilżenie. Pracują wyjątkowo cicho oraz często posiadają dodatkowe funkcje, takie jak jonizacja powietrza. Nie ma również konieczności podgrzewania oleju. Niestety, z uwagi na wodę wymagają częstego czyszczenia, a same ultradźwięki są uciążliwe dla zwierząt.

Jaki dyfuzor zapachowy wybrać do salonu i sypialni?Dyfuzor cieplny 

Jak sama nazwa mówi, wykorzystuje elementy grzewcze, które pomagają w stopniowym odparowaniu olejku eterycznego od powietrza. Tego typu produkty wykorzystują mieszankę olejku z wodą, jednak poprzez wykorzystane ciepło, często olejki tracą swoje pierwotne właściwości, przez co nie wykazują już działania terapeutycznego. Natomiast, tego typu dyfuzja jest stosunkowo tanim i cichym rozwiązaniem.

Dyfuzor parowy

Wykorzystuje się tutaj przepływ powietrza, które wentylator wdmuchuje na filtr, taki jak chusteczka czy podkładka nasączona olejkiem eterycznym. Ruchome powietrze przyczynia się do szybkiego parowania olejku, ponownie wracając do pomieszczenia. Tego typu dyfuzja to cichy i szybki sposób na rozprowadzenie zapachu olejku po całym pomieszczeniu. Niestety, cierpią na tym korzyści terapeutyczne, gdyż wszystkie składniki olejku, zarówno te lżejsze, jak i cięższe, nie są dyfuzowane w tym samym momencie.

Dlaczego warto wybrać dyfuzor zapachowy do salonu? 

Urządzając salon, dbamy o różne elementy dekoracyjne, w tym obrazy, kwiaty czy świece. To właśnie dbałość o detale wpływa na unikalny charakter tego wnętrza oraz pozwala wprowadzić domową atmosferę. Jednak wielu z nas zapomina, że dekoracje do salonu mogą mieć także praktyczne zastosowanie. Tak jest w przypadku dyfuzora zapachowego, który:

 • łagodzi stres,
 • wspomaga kontrolę apetytu,
 • poprawia nastrój,
 • korzystnie wpływa na układ oddechowy,
 • przynosi ulgę w bólu,
 • poprawia funkcje poznawcze.

A to wszystko z uwagi na wysokiej jakości olejki eteryczne, które w zależności od rodzaju, mogą mieć szerokie zastosowanie! Co więcej, pozwolą nadać pomieszczeniu przyjemny, a często nawet odświeżający zapach, przez co nie będziemy chcieli wychodzić z domu.

Jak dyfuzor zapachowy wspomaga sen?

Oczywiście dyfuzor zapachowy sprawdzi się nie tylko w salonie! Jest idealnym rozwiązaniem zarówno do kuchni, jak i łazienki czy sypialni. Wielu z nas poważnie zastanawia się nad tym, czy faktycznie tego typu urządzenie jest odpowiednie do pomieszczenia, w którym samym. Jak się okazuje, możemy czerpać wiele korzyści z tego rozwiązania! Wśród nich wyróżnia się:

 • całkowite ukojenie nerwów i odstresowanie się,
 • szybsze zaśnięcie,
 • wysokiej jakości i odpowiedniej długości wypoczynek,
 • skuteczną walkę z koszmarami,
 • wolne od bakterii, pleśni czy wolnych rodników powietrze.

Niezaprzeczalnie, dyfuzor zapachowy wspomaga sen osób młodszych oraz starszych. Jednak nie zapominajmy o tym, że główną rolę odgrywa tutaj odpowiednio skomponowane łóżko. Oznacza to, że powinno składać się z odpowiednio dopasowanego do potrzeb i preferencji użytkownika materaca, kołdry czy poduszki.

Dodatki pozwalają nadać wnętrzu wyjątkowego charakteru, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby miały również bardziej praktyczną funkcję. Tak jest w przypadku dyfuzorów powietrza, które mogą w korzystny sposób wpłynąć na wiele aspektów naszego zdrowia, a wszystko to z uwagi na wykorzystane olejki eteryczne.

Przeczytaj także: