Psy to najpopularniejsze zwierzęta domowe. Stanowią pełnoprawnych członków wielu rodzin i towarzyszą ludziom w przeróżnych obszarach życia. Jedną z coraz częściej wybieranych aktywności stały się w ostatnich latach psie sporty. Dyscypliny angażujące właścicieli wraz ze swoimi pupilami to doskonały sposób na zbudowanie silnej więzi, wspólne dbanie o zdrowie i miłe spędzanie czasu.

Psie sporty – czy warto je uprawiać?

Uprawianie sportu może stać się nie tylko doskonałym urozmaiceniem czasu spędzanego z pupilem, ale również idealnym sposobem na zaspokojenie psich potrzeb. Choć do wyczynowych treningów przystosowane są jedynie określone rasy, rekreacyjne uprawianie sportu jest dostępne praktycznie dla każdego człowieka i jego psa. Przed wybraniem konkretnej dyscypliny warto dobrze przeanalizować zarówno stan zdrowia zwierzaka, jak i własną kondycję. Forsujące skoki podczas agility nie będą odpowiednie dla psiego seniora. Jednak nosework sprawdzi się dla niego wręcz idealnie! W ramach jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z weterynarzem.

Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu uprawiania sportu ze swoim psem, warto zadbać o ogólny styl życia. Ważne jest przede wszystkim zapewnienie psu zbilansowanej diety i przestrzeni do wypoczynku. Podobnie, jak dla człowieka ważne jest wyposażenie sypialniane, które powinno być wysokiej jakości – najlepiej z asortymentu renomowanej marki, takiej jak www.hilding.pl – tak pies powinien mieć wygodne legowisko. Psim sportowcom poleca się modele z pianki memory foam, dopasowującej się do ciała pod wpływem ciepła.

Nosework – ułatw sobie życie z psem!

Jedną z aktywności przydatnych w codziennym życiu z psem jest nosework. Ta dyscyplina polega na poszukiwaniu przez psa źródła wyznaczonego zapachu i doprowadzeniu do niego człowieka. Jest to nie tylko sposób na wspólne spędzenie czasu, ale również doskonały rodzaj rozrywki dla psiaków problemowych, potrzebujących wyciszenia. Dzięki ćwiczeniom możliwe jest wzmocnienie więzi z pupilem, nauczenie się rozpoznawania jego subtelnych reakcji oraz zdobycie jego zaufania. Wiele psów reaktywnych po rozpoczęciu ćwiczenia noseworku zaczyna lepiej funkcjonować nawet w wymagających warunkach miejskich.

Agility – najpopularniejsza dyscyplina

Psie sporty - aktywność dla psa i jego człowieka!Jedną z najpopularniejszych dyscyplin jest agility. Jest to dyscyplina, której celem jest nauczenie się wraz z psem pokonywania torów przeszkód bezbłędnie, w jak najlepszym czasie. Główne przeszkody pojawiające się na trasie to stacjonata, koło, huśtawka i tunel. Swoją przygodę z agility może rozpocząć każdy zdrowy pies. Przeciwwskazaniem są problemy ze stawami oraz nadwaga. Nadmiarowe kilogramy najpierw warto zrzucić podczas łagodniejszych form aktywności. Agility wymaga nieustannej pracy nad wzajemnym zrozumieniem. Kluczem do sukcesów jest tu komunikacja między zwierzęciem, a człowiekiem. Popularność dyscypliny sprawia, że ćwiczeniowe tory można znaleźć nawet w niektórych miejskich parkach.

Obedience – sportowe posłuszeństwo

Kolejna popularna i ciekawa dyscyplina to obedience. Choć może wydawać się, że wykonywanie komend, takich jak siad, waruj czy noga, nie stanowi dużego wyzwania – jest wręcz przeciwnie! Sędziowie oceniają bowiem wykonywanie zadań z dbałością o nawet najmniejsze detale. Sport jest obciążający dla psów nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Wskazuje się jednak na to, że psy trenujące z właścicielami obedience doskonale funkcjonują w życiu codziennym i nie mają większych problemów z radzeniem sobie w najróżniejszych życiowych sytuacjach.

Inne popularne dyscypliny dla psa i właściciela

Jakie inne dyscypliny sportowe stanowią ciekawe urozmaicenie codziennego życie psa i jego właściciela?

  • Flyball – to dyscyplina widowiskowa i lubiana przez właścicieli psów. Jest to sztafeta, podczas której kilka psów stanowiących jedną drużynę musi w pogoni za piłką pokonać kilka przeszkód, a następnie jak najszybciej przynieść ją swojemu właścicielowi.
  • Canicross – to wspólny bieg człowieka i psa, którzy są połączeni specjalną smyczą z amortyzatorem. To zwierzak nadaje tempo biegu, a jego zadaniem jest swego rodzaju ciągnięcie przewodnika.
  • Pasienie – psy pasterskie doskonale bawią się podczas zawodów w pasieniu owiec. Zwierzaki muszą sprostać takim wyzwaniom, jak doprowadzenie stada do przewodnika, podzielenie owiec na kilka grup lub wprowadzenie ich do zagrody. Najważniejsza zasada jest taka, że pupil nie może wyrządzić zwierzętom gospodarskim nawet najmniejszej krzywdy.
  • Frisbee – to popis techniki i szybkości. Ważna jest tu zwinność i koordynacja – zarówno zwierzęcia, jak i człowieka. Jest to sport uprawiany chętnie zarówno na poziomie sportowym, jak i typowo rekreacyjnym.
  • Dogtrekking – celem jest pokonanie określonej trasy jak najszybciej. Znaczenie ma tu m.in. orientacja w terenie. Podczas marszu niezbędne jest bowiem odnalezienie wszystkich wyznaczonych punktów. Jest to sport dobry dla psów mających predyspozycje do długotrwałego, lecz umiarkowanego wysiłku.
  • Bikejoring – to sport rowerowy uprawiany wraz z pupilem. Czasem określany jest mianem odmiany psich zaprzęgów. Zwierzak ciągnie rower. Są tu wykorzystywane większe rasy psów, które są wytrzymałe i dobrze znoszą spore obciążenia.

Pies i człowiek w sporcie – o co dbać po treningach?

Psie sporty są dość obciążające zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Ważne jest więc dbanie nie tylko o regularne treningi, ale również o regenerację. Warto wyznaczyć regularne godziny snu – zarówno dla siebie, jak i dla pupila. W łóżku powinien też znaleźć się wygodny materac, np. taki, jak Hilding Fandango. Kluczowe znaczenie ma też dieta, a w przypadku wyjątkowo obciążających dyscyplin uprawianych wyczynowo – również ewentualne zabiegi z zakresu fizjoterapii.

Uprawianie sportu może być aktywnością, która w istotnym stopniu wzmocni więź między człowiekiem i psem. Ważne jest jednak to, aby dyscyplina była dobrana z myślą o ich charakterach, upodobaniach i możliwościach fizycznych.