Idealne mieszkanie do wynajęcia – brzmi jak bajka, prawda? W obecnych czasach bardzo trudno znaleźć kąt dla siebie, który będzie dobrze wyposażony i nie będzie posiadał żadnych wad. Mały metraż, wysokie opłaty i mnóstwo ukrytych niedoskonałości w poprzednim lokum, może skutecznie zniechęcić nowego najemcę na poszukiwanie kolejnego mieszkania. Oglądając różne lokale, należy mieć z tyłu głowy kilka prostych, ale bardzo ważnych zasad, które sprawią, że znalezienie bubla będzie dużo łatwiejsze. Na co zwrócić uwagę podczas szukania idealnego mieszkania do wynajęcia? Tego dowiesz się w poniższym artykule, więc zapraszamy do dalszego zapoznania się z nim!

1. Lokalizacja

Jeśli zaczynasz poszukiwania nowego mieszkania do wynajęcia, to koniecznie zacznij od określenia lokalizacji, które byłaby dla Ciebie idealna. Weź pod uwagę ulicę, przy której znajduje się budynek Twojej uczelni oraz miejsce, gdzie pracujesz. Pamiętaj jeszcze o dotarciu do centrum miasta, ponieważ w większych miastach może być to dość długie i składać się z kilku przesiadek. Zwróć jeszcze uwagę na bezpieczeństwo danej dzielnicy czy samej ulicy, ponieważ niektóre z nich mogą nie mieć dobrych opinii. Jeśli chodzi o bardziej szczegółowe informacje, to dowiedz się, czy w pobliżu są supermarkety, apteki czy poczta, ponieważ z tych miejsc na pewno będziesz korzystać, a warto mieć je w pobliżu swojego mieszkania.

2. Budżet

Drugą i również bardzo ważną sprawą jest budżet. W zależności od tego ile pieniędzy możesz miesięcznie przeznaczać na mieszkanie, będzie zależeć jego wielkość, lokalizacja oraz wystrój. Powszechnie uważa się, że droższe mieszkania mają lepszy standard, ale uwierz nam, że można znaleźć prawdziwą perełkę za dość niski koszt! Musisz jedynie obserwować różne strony internetowe i trzymać rękę na pulsie!

3. Wielkość i układ mieszkania

Każdy człowiek ma swoje własne preferencje dotyczące wielkości i układu mieszkania. Niektóre osoby wolą mniejsze przestrzenie i chętnie mieszkają w kawalerkach, a inne wolą przestronniejsze mieszkania z kilkoma pokojami. Zastanów się, ile Ty będziesz potrzebować przestrzeni i jaka ilość pokoi będzie wystarczająca. Jeśli chcesz zamieszkać sam lub z partnerem/partnerką, to wybierz układ 2-3 pokojowy, gdzie znajdzie się salon, sypialnia i osobne miejsce do pracy zdalnej, jeśli tego potrzebujecie. Kiedy masz już większą rodzinę, to wybierz mieszkanie z jeszcze większą ilością pokoi, aby zapewnić wszystkim odpowiedni komfort.

Na co zwrócić uwagę podczas szukania idealnego mieszkania do wynajęcia?4. Stan techniczny

Kiedy już znajdziesz idealne mieszkanie, które będzie spełniać Twoje oczekiwania pod względem układu i ilości pomieszczeń, to koniecznie zwróć uwagę na jego stan techniczny. Zacznij od oglądania szafek oraz szuflad, otwórz je i wysuń, aby upewnić się, że na pewno działają. Warto upewnić się również czy nic nie cieknie z rur pod zlewem, a ściany są czyste i schludne. Koniecznie zapytaj o usterki, które może znajdują się w mieszkaniu, ale Ty ich nie zauważyłeś.

5. Umeblowanie i wyposażenie

Bardzo ważnym aspektem podczas szukania mieszkania, jest oczywiście jego umeblowanie lub tego brak. Zastanów się, jakie mieszkanie wolisz. Oczywiście, jeśli masz swoje meble, np. z poprzedniego mieszkania, to śmiało znajdź pusty lokal, ponieważ będzie on znacznie tańszy niż wyposażony. Większość mieszkań jednak zapewnia całe wyposażenie, więc nie musisz się martwić, jeśli jednak nie masz swoich mebli.

6. Polityka wynajmu

Koniecznie zapoznaj się z warunkami wynajmu, takimi jak okres najmu, wymagana kaucja, czy zasady wypowiedzenia umowy. Musimy tutaj zaznaczyć, że prawie każda umowa wygląda trochę inaczej, więc każdą należy przeczytać i dogłębnie przeanalizować. Pamiętaj, że jeśli jakiś zapis w umowie niekoniecznie Ci się będzie podobać, to możesz zapytać właściciela mieszkania o jego zmianę!

7. Czynsz i dodatkowe opłaty

Sprawdź, co dokładnie jest zawarte w czynszu, czy są jakieś dodatkowe opłaty, takie jak opłaty za śmieci, media czy Internet. Pamiętaj, że prawie w każdej spółdzielni mieszkaniowej koszt czynszu jest inny i może wahać się nawet o kilkaset złotych. Warto to wziąć pod uwagę, jeśli cena samego wynajmu oraz opłat jest dość wysoka.

8. Sąsiedztwo

Dowiedz się więcej o sąsiedztwie, w którym znajduje się interesujące Cię mieszkanie. Czy jest to spokojna okolica? Czy są w pobliżu parki, place zabaw, czy też potencjalne źródła hałasu? Bardzo istotne jest to wówczas, kiedy pracujesz całkowicie lub chociaż częściowo w domu. W takim przypadku okolica, w której zamieszkasz, powinna być cicha i spokojna, abyś mógł skupić się na wykonywanych obowiązkach zawodowych.

9. Opinie poprzednich najemców

Spróbuj znaleźć opinie od poprzednich lub obecnych mieszkańców, aby dowiedzieć się więcej o właścicielu, jakości mieszkania i problemach, które mogą występować. Wtedy będziesz mieć już całkowitą pewność, czy warto wynająć akurat to mieszkanie.

Podsumowując, znalezienie idealnego mieszkania wymaga dokładnego zbadania różnych czynników. Pamiętaj, aby sprawdzić również miękkość i jakość materaca, które znajduje się w ofercie mieszkania, ponieważ może to wpływać na Twój wypoczynek. Więcej o materacach przeczytasz na tej stronie: https://sleepinghouse.pl/. Jeśli będziesz mieszkać sam, to śmiało wybierz mieszkanie z mniejszym łóżkiem, np. takim o wymiarach 90×200 cm, które znajdziesz pod tym linkiem: https://sleepinghouse.pl/134-materace-90×200. Tutaj natomiast: https://sleepinghouse.pl/artykul/jakimi-kryteriami-nalezy-sie-kierowac-przy-wyborze-wygodnego-materaca dowiesz się tego, jak wybrać idealny dla siebie materac!