Mimo że przestronne, jasne przestrzenie są marzeniem wielu, nie zawsze mamy do nich dostęp. Niektóre mieszkania są zbudowane w taki sposób, że pokoje mogą być bardzo ciemne. Jak sobie z tym poradzić? Czy w ciemnym pokoju też może być ładnie? Dowiedz się, jak rozjaśnić ciemny pokój!

Dlaczego warto rozjaśnić pokój?

Wprowadzając się do wybudowanego już domu czy mieszkania, nie mamy wpływu na układ pomieszczeń czy ich położenie. Na skutek tego niektóre pokoje mogą być dla nas nieodpowiednie. Często jeden z nich może na przykład nie mieć okna bądź być z takiej strony, z której wpada bardzo mało światła. Na pewno nie jest to pozytywna sytuacja – w ciemnym pokoju nigdy nie będzie tak komfortowo, jak w przestronnej, jasnej przestrzeni. Brak odpowiedniego oświetlenia może być niekorzystny szczególnie wtedy, gdy tam czytamy, ponieważ może to doprowadzić do pogorszenia się wzroku. Co więcej, ciemna, ponura przestrzeń może również negatywnie wpłynąć na nasz nastrój. Kolory, jakimi się otaczamy, odgrywają istotną rolę w naszym samopoczuciu. Czarne, nieprzyjemne barwy to najgorsza opcja, na jaką możemy się zdecydować. W takim pomieszczeniu mamy o wiele mniejsze szanse na to, aby się zrelaksować i odprężyć. Możemy mieć tam problem z tym, aby czuć się przytulnie i komfortowo. Na szczęście, nawet jeśli mieszkamy w takim pokoju, nie musimy się obawiać – istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy skutecznie rozjaśnić ciemne wnętrze!

Jasne kolory ścian

Jak rozjaśnić ciemny pokój?Jeśli do naszego pomieszczenia wpada bardzo mało światła, pomalowanie ścian na jasne barwy to najprostsza metoda na to, aby go trochę rozjaśnić. Dzięki odcieniom takim jak beżowy, kremowy, jasnoszary czy biały, możemy sprawić, że przestrzeń stanie się bardziej przystępna. Zapatrzywszy się w odpowiednie narzędzia, możemy sami poradzić sobie z przemalowaniem ścian. Warto się na to zdecydować, nawet jeśli nie mamy doświadczenia z farbami. Jasne barwy zrobią ogromną różnicę – za ich sprawą nasze wnętrze zyska delikatność i subtelność, których wcześniej na pewno mu brakowało. Co więcej, wspomniane kolory nie tylko rozświetlą pomieszczenie, ale i pomogą nam się zrelaksować i wyciszyć. Oprócz tego spowodują, że cała przestrzeń będzie prezentować się niezwykle estetycznie i elegancko. Dobrze pomyśleć o jasnych barwach nie tylko na ścianach, lecz i na podłodze. To również świetny sposób na to, aby rozjaśnić pokój. Jasne panele o drewnianych wzorach będą świetnie pasować zarówno do sypialni, jak i do salonu czy innych pomieszczeń. Możemy do tego zainwestować w białe lub jasnobrązowe dywany, które dodatkowo spotęgują ten efekt.

Odpowiedni styl aranżacyjny

Wybór odpowiedniego stylu aranżacyjnego w przypadku ciemnego pokoju jest szczególnie ważny. To, jaką decyzję podejmiemy, może w znaczącym stopniu wpłynąć na to, czy nasze wnętrze zyska, czy też ucierpi. Okazuje się bowiem, że style lubujące się przepychu, mnóstwie dodatku i krzykliwych kolorach, tak jak glamour czy art deco, mogą sprawić, że przestrzeń będzie się wydawać jeszcze mniejsza i mniej przestronna. W ten sposób zabierzemy cenne miejsce, które jest tak potrzebne w tym wypadku. Aby uniknąć takiej sytuacji, postawmy na minimalizm. To styl, w który wpisana jest harmonia, przestrzeń i światło. Będzie najlepszym rozwiązaniem dla ponurego pomieszczenia. Dzięki jasnym barwom i prostym dodatkom, którymi wyróżnia się minimalizm, możemy sprawić, że nasz pokój stanie się przestronniejszy i jaśniejszy.

Dobre oświetlenie

Oświetlenie to niezbędny element w każdym pomieszczeniu, nie tylko w tym, w którym brakuje światła. Tutaj jednak posiada niezwykle znaczącą rolę, jako że nierzadko jest jedynym, co pomaga rozjaśnić przestrzeń. Dlatego należy wybrać solidne lampy o dobrej mocy. Oprócz światła głównego konieczne będzie zainwestowanie też w dodatkowe oświetlenie, takie jak kinkiety, lampki nocne, lampy stołowe czy podłogowe. Łącząc ze sobą kilka źródeł światła, jesteśmy w stanie w znacznym stopniu rozświetlić pomieszczenie. Będzie to istotne zwłaszcza w tych pokojach, w których nie ma dostępu do ani jednego okna.

Błyszczące dodatki

W przypadku ciemnego pomieszczenia możemy naprawdę zaszaleć, jeśli chodzi o dodatki. Okazuje się bowiem, że przedmioty o błyszczącej, połyskującej powierzchni są tutaj jak bardzo mile widziane. Mowa tu zarówno o dodatkach, takich jak figurki czy rzeźby, jak i o meblach. Szafy czy komody o lakierowanej płaszczyźnie będą pasować idealnie, jako że również pomogą w rozjaśnieniu. W takim pokoju pod żadnym pozorem nie może zabraknąć lustra. Lustra znane są nie tylko z powiększenia przestrzeni, ale i odbijania światła. To właśnie ta cecha sprawia, że okażą się konieczne w ciemnym wnętrzu. Mogą posłużyć też jako elegancki dodatek.

Zwiewne, delikatne materiały

W ciemnym pokoju powinniśmy unikać ciężkich, przytłaczających materiałów. Warto pamiętać o tym szczególnie podczas wyboru zasłon. Zamiast decydować się na grube tkaniny, postawmy na delikatne i zwiewne firanki, które będą przepuszczać światło. Dobrze jest zastanowić się również nad artykułami sypialnianymi. Nie ma wątpliwości, że wybór jasnej, naturalnej pościeli będzie strzałem w dziesiątkę. Sprawdzone i jakościowe produkty odnajdziemy na stronie https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Akcesoria-do-lozka. Po tym, jak już wybierzemy odpowiednią kołdrę czy poduszki, nie możemy zapomnieć o doborze pasującego materaca. Jest on najważniejszym elementem w całej naszej sypialni, ponieważ to od niego zależy, czy się wyśpimy, czy też nie. Zamiast spać na niewygodnym, źle dopasowanym podłożu, postawmy na solidny materac o komfortowym rozmiarze tak jak te ze strony https://abcsnu.pl/10-materace/s-2/dostepne_rozmiary-200×200. Więcej o właściwościach i cechach materacy znajdziemy na witrynie https://abcsnu.pl/.

Dzięki odpowiedniej motywacji możemy nawet ciemny pokój przemienić w przyjemną przestrzeń. Błyszczące dodatki, lustra, dobre oświetlenie czy też zwiewne firanki – istnieje tak wiele sposobów, za pomocą których wnętrze może stać się delikatniejsze. Skorzystaj z nich!