Szacuje się, że nie tylko studenci, ale i uczniowie szkół średnich, mają tendencję do zarywania nocy dla egzaminów, sprawdzianów czy kartkówek. Wynika to najczęściej z braku czasu w ciągu dnia lub zbyt późne zabranie się do nauki. Jednak, czy nauka w nocy jest efektywna? Jak się okazuje, znaczna część z nas lubi uczyć się wieczorem bądź w nocy, gdyż nie mamy już do wykonania żadnych innych obowiązków. A jak to wpływa na procesy uczenia się oraz ogólny stan organizmu?

Nauka w nocy – jak nie zasnąć?

W ciągu dnia dzieje się wiele różnych rzeczy, przez co nie zawsze możemy poświęcić na naukę tyle czasu, ile byśmy chcieli. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest uczenie się w nocy. Wielu z nas może się wówczas skupić, gdyż mamy wtedy najwięcej ciszy i spokoju, a żaden wydarzenia w ciągu dnia już nas nie niepokoją. A jak przetrwać kilka godzin intensywnego wkuwania? Najlepiej poprzez:

  • napoje – uwzględnia się tutaj napoje, takie jak kawa czy herbata. Oprócz tego warto zadbać o odpowiednie nawodnienie poprzez picie minimum pół szklanki wody co godzinę,
  • przekąski – idealne rozwiązanie na mały głód lub po prostu zaspokojenie chęci przekąszenia czegoś. Mogą to być bakalie, pestki czy orzechy. Dobrą opcją są także owoce, warzywa lub słodkie przekąski. Zdrowszą i mniej kaloryczną opcją są kanapki,
  • przerwy – róbmy pięć minut przerwy na każde pół godziny nauki, dzięki czemu nie poczujemy tak szybko zmęczenia,
  • ruch – w czasie przerwy warto rozciągać się lub zrobić 5 – 10-minutowy trening,
  • muzyka – jak się okazuje, muzyka nie tylko wzmaga koncentrację, ale także utrudnia zaśnięcie. W ten sposób świetnie sprawdza się w czasie nocnej nauki.

Czy warto zarwać noc dla nauki?

Nauka w nocy - czy warto zarywać noce dla egzaminów?Status ucznia w czasie sesji lub przed maturą najczęściej wiąże się z zerwanymi nocami. Czas, który powinien być poświęcony na zdrowy wypoczynek, przeznaczamy wówczas na naukę lub powtarzanie. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, że uczenie się po nocach to jeden z najgorszych pomysłów, na jakie możemy wpaść? Jak się okazuje, efekt może być przeciwny, gdyż jedna doba bez snu może:

  • pogorszyć nasze zdolności do przyswajania nowych informacji 40%,
  • obniżyć poziom koncentracji, przez co nie jesteśmy w stanie skupić się na nauce,
  • znacząco zwiększyć wrażliwość organizmu na stres, co pogarsza efektywność nauki,
  • zmniejszyć wydajność naszego organizmu, przez co następnego dnia ciężko nam się uczy.

Oprócz informacji przyswajanych przed ważnym egzaminem, w ciągu dnia gromadzimy masę innych, nowych informacji, które gromadzą się w hipokampie. Ma on ograniczona pojemność i dopiero w czasie snu informacje mogą przejść do kory mózgowo-czołowej. Pozwala to na zwolnienie miejsca, m.in. na nową partię materiału na egzamin. Zatem nie warto zarywać nocy dla egzaminów. A jak można zadbać o zdrowy sen, a tym samym poprawić efektywność procesów uczenia się?

Znaczenie snu dla organizmu ludzkiego

Wiemy już, że nie warto zarywać nocy dla egzaminów. A czy zdajemy sobie sprawę z tego, dlaczego sen ma tak duży wpływ na nasz organizm? Jak się okazuje, zdrowy wypoczynek to taki, po którym budzimy się wypoczęci, pełni energii i w dobrym humorze. Oznacza to, że nasze ciało prawidłowo zregenerowało się zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Dbając o właściwe wysypianie się, jednocześnie korzystnie wpływamy na prawidłowe finansowanie wielu układów, w tym układu pokarmowego, nerwowego czy odpornościowego. Co więcej, zdrowy sen odpowiada za gospodarkę hormonalną i energetyczną, a także poprawia stan skóry , włosów i paznokci. Nie ma się co dziwić – w końcu pozwala na właściwe funkcjonowanie całego organizmu. Nie Wysypiają się, możemy doprowadzić do wielu negatywnych skutków, w tym:

  • zwiększa się ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne, w tym cukrzycę,
  • nasz organizm nie może się we właściwy sposób zregenerować, co wiąże się z dolegliwościami bólowymi ze strony m.in. mięśni,
  • nie mamy energii to nauki, a także wykonywania innych, podstawowych czynności.

https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/114_negatywne-skutki-niewyspania-jak-wplywa-na-nas-bezsennosc pomoże nam zrozumieć, że efektem zarywania nocy może być również bezsenności oraz zaburzenia rytmu dobowego.

Komfortowe łóżko – czyli jakie?

Chcąc zagwarantować sobie zdrowy i komfortowy wypoczynek, warto w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie łóżko. Jego obecność bezpośrednio przekłada się zarówno na jakość, jak i efektywność naszego wypoczynku. A co należy wziąć pod uwagę?

Materac do spania – dlaczego jest tak ważny?

Materac do spania odpowiada za właściwe wsparcie kręgosłupa oraz całej sylwetki, dzięki czemu gwarantuje komfortowe warunki do wypoczywania. Jest dostępny w różnych wariantach, w tym jako wąskie modele https://sennamaterace.pl/107-materace-80×200.

Kołdra i poduszka – dlaczego warto w nie zainwestować?

Kołdra daje każdemu użytkownikowi przyjemne wrażenie otulenia, a także właściwy komfort termiczny. Poduszka natomiast stabilizuje głowę, barki i kręgosłup w odcinku szyjnym.

Pościel, prześcieradła i ochraniacz na materac – jaką pełnia rolę?

Zarówno pościel, jak i prześcieradła z ochraniaczem na materac mają zapewnić higieniczne warunki do wypoczywania. Chronią przed zabrudzeniem oraz zawilgoceniem.

W dzisiejszych czasach coraz częściej podkreśla się fakt, iż zdrowy sen jest niezwykle ważny do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała i to nie tylko pod kątem fizycznym, ale i psychicznym. Właśnie dlatego nie warto rezygnować z wypoczynku na rzecz kilku dodatkowych godzin nauki. Jest to po prostu nieefektywne. Zatem zaplanujmy lepiej swój dzień i uczmy się w ciągu dnia, a nie po nocach!