Jeśli pragniemy być aktywni, obecnie mamy wiele różnych technik, z których możemy skorzystać. Dzięki temu każdy może odnaleźć taki typ ćwiczeń, który najbardziej mu odpowiada. Dla kogo najlepszą opcją będzie fitness? Dowiedz się, na czym dokładnie polega, a także jakie ma odmiany!

Co to fitness?

W ostatnich latach fitness zdecydowanie zyskał na popularności. Tego typu ćwiczenia znajdziemy w ofertach większości siłowni czy klubów sportowych. Wiele instruktaży i pokazowych filmów dostępnych jest też w internecie, co pozwala trenować również w zaciszu własnego domu. Mimo tego wciąż są osoby, które nie do końca zdają sobie sprawę z tego, czym jest fitness i co go wyróżnia. W pierwszej kolejności powinny dowiedzieć się, że termin „fitness” został opracowany w latach 60 XX wieku przez doktora Kennetha H. Coopera. Stworzył on pierwszy trening fitness, który miał charakter aerobowy i jego celem było zwiększenie siły mięśniowej i poprawienie wydolności. W zajęciach dużą rolę odgrywała wówczas muzyka. Obecnie fitness stał się niezwykle szerokim wyrażeniem, który obejmuje nie tylko ćwiczenia, ale także zdrowy styl życia oraz drogę do poprawy aktywności. Z tego względu tak wiele osób się nim interesuje. Warto zauważyć, że o zmianie postrzegania fitnessu na przestrzeni lat świadczy również fakt, że powstało wiele różnych odmian ćwiczeń.

Powinniśmy mieć jednak na uwadze, że celem fitnessu jest przede wszystkim poprawienie sprawności fizycznej. Łączy się tutaj pracę beztlenową oraz tlenową. Oprócz tego gwarantuje różne inne, dodatkowe korzyści, które sprawiają, że nasz organizm będzie lepiej pracować, a ciało staje się silniejsze i bardziej wytrzymałe. Wspaniale sprawdzi się również do spalenia kalorii i pozbycia się zbędnej tkanki tłuszczowej. Może być też ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu, dostarczenie sobie frajdy i zainteresowanie się nowym hobby.

Jakie odmiany ma fitness?

Czym jest fitness i jakie ma odmiany?Fitness to niezwykle zróżnicowana dziedzina. To stanowi jej niezaprzeczalną zaletę – dzięki dużemu wyborowi różnych ćwiczeń, każdy może odnaleźć coś, co najbardziej mu odpowiada. Dla początkujących może być to jednak trochę przytłaczające – dlatego wyjaśniamy, czym charakteryzują się dane typy fitnessu! Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest trening cardio. Polega on na intensywnych, dynamicznych ćwiczeniach, dzięki którym można zwiększyć wytrzymałość, a także poprawić pracę układu sercowo-naczyniowego oraz oddechowego. Dla tych, którzy pragną stać się silniejsi, idealnie sprawdzi się trening siłowy. Ciekawym rozwiązaniem jest też trening obwodowy, podczas którego wykonuje się zestaw składający się z 5/6 ćwiczeń. To właśnie nazywamy jednym obwodem. Czas na wykonanie danej aktywności to zazwyczaj około 30 sekund. Potem można zrobić sobie krótką przerwę, a następnie znowu wrócić do ruchu. Trening składa się zazwyczaj z kilku obwodów. Równie intensywne są ćwiczenia HIIT, który są chętnie wykorzystywane przez osoby pragnące spalić kalorie. Do fitnessu możemy podpiąć też popularny aerobik. Wówczas przeprowadza się trening aerobowy, czyli tlenowy, co oznacza, że w czasie wykonywania aktywności mięśnie wykorzystują tlen. Aerobik wyróżnia się nie tylko ćwiczeniami siłowymi, ale i rozciągającymi. Dzięki niemu możemy wpłynąć na różne aspekty naszego ciała. Istnieje również aqua aerobik, w ramach którego trening ma miejsce w wodzie. Warto wiedzieć, że przeciwieństwem aerobiku jest trening beztlenowy, podczas którego tlen nie jest wykorzystywany. Może być to na przykład podnoszenie ciężarów bądź robienie przysiadów.

Dla kogo fitness?

Fitness to forma ćwiczeń idealna dla każdego. Nawet jeśli nie mamy doświadczenia, nie powinniśmy się zniechęcać. Ze względu na bogatą ofertę zajęć, znajdzie się tu coś zarówno dla początkujących, jak i zawodowych sportowców. Wiele treningów ułożonych jest właśnie w taki sposób, aby każdy mógł z nich korzystać. Dostępność i uniwersalność to jedne z atutów tej dziedziny sportu. Zanim jednak udamy się na konkretne zajęcia, warto upewnić się, czy rzeczywiście są one dla nas odpowiednie. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które zmagają się z problemami zdrowotnymi lub różnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Ci, którzy cierpią na schorzenia kręgosłupa, niekoniecznie powinni wybrać podnoszenie ciężarów jako formę aktywności. Jeśli za to mamy kłopoty z wydolnością i oddychaniem, nasz trening musi być mniej intensywny i obciążający. Warto zwrócić na to uwagę. Odpowiednie dostosowanie ćwiczeń pozwoli uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji i w pełni cieszyć się treningiem. Fitness będzie wspaniałą opcją dla tych, którzy pragną schudnąć. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom będą mogli wysmuklić sylwetkę i spalić kalorie. Pamiętajmy jednak o tym, że i ci, którzy po prostu pragną więcej się ruszać i zadbać o codzienną dawkę ruchu, odnajdą się w fitnessie. Niezależnie od tego, czy wybieramy ćwiczenie w domu, czy też na siłowni, możemy cieszyć się jego pozytywnymi efektami.

Jakie korzyści daje ćwiczenie fitnessu?

Nie ma wątpliwości, że jeśli wprowadzimy fitness do naszego życia, zauważymy pozytywną zmianę. Aby mieć pewność, że tak będzie, dobierzmy odpowiednie ćwiczenia do tego, jaki efekt pragniemy uzyskać. Jeśli na przykład zależy nam na wysmukleniu sylwetki, postawmy na trening tlenowy, dzięki któremu uzyskamy taki efekt. Oprócz tego niezależnie od wybranego rodzaju ćwiczenia możemy spodziewać się dodatkowych pozytywnych efektów. Jednym z nich zdecydowanie będzie poprawa wydolności oraz wytrzymałości. Zauważymy, że im dłużej ćwiczymy, tym łatwiej jest nam wykonywać poszczególne zadania. Zyska na tym też nasze samopoczucie – aktywność fizyczna pobudza wytwarzanie hormonu szczęścia, a także niweluje stres. Aby jak najdłużej zachować to pozytywne działanie, powinniśmy zatroszczyć się również o to, aby zapewniać sobie odpowiednią ilość snu. To bardzo ważne w przypadku praktykowania aktywności fizycznej. Komfortowy wypoczynek zagwarantuje nam dobrze dopasowany materac, na którym nasze ciało będzie się mogło w pełni odprężyć. Może być to na przykład materac Hilding Salsa, którego znajdziemy na stronie www.hilding.pl. Taki model pomoże w regeneracji mięśni, a do tego sprawi, że zaśniemy szybko i prosto.

Fitness to zdecydowanie jeden z najlepszych sposobów na to, aby pozostać aktywnym. Dzięki licznym odmianom każdy może wybrać idealny typ fitnessu dla siebie. Daj szansę tym ćwiczeniom i przekonaj się, jakie niosą ze sobą korzyści!