Ważna impreza lub wyjazd na wakacje, a na ciele pojawił się siniak? Czasem wystarczy nawet niewielki uraz, aby na skórze pojawił się wyraźny i mało estetyczny siniak, który jak na złość nie chce zniknąć. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów, które pomogą nam szybko się go pozbyć, a także błyskawicznie zregenerować skórę. A oto najważniejsze wskazówki!

Jak powstają siniaki?

Siniaki to powszechne zjawisko, które towarzyszy nam przez całe życie. Powstają one w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych, najczęściej w wyniku urazu, takiego jak stłuczenie, uderzenie czy też intensywny wysiłek fizyczny. A jak one powstają? W wyniku uszkodzenia, naczynka krwionośne znajdujące się pod skórą pękają, a wylewająca się z nich krew trafia do okolicznych tkanek. Prowadzi to do powstania bolesnego obrzęku, a także charakterystycznego zasinienia skóry. W początkowej fazie siniaki mają fioletowo-różową barwę, a wraz z upływem czas przechodzą w różne odcienie żółci, brązu i zieleni, aż w końcu całkowicie ulega naturalnemu wchłonięciu. Jednak, czy proces ten można przyspieszyć? Jak się okazuje – tak, a oto kilka cennych rad!

Jak można przyspieszyć gojenie siniaków?

Co zrobić, aby szybko pozbyć się siniakaProces gojenia siniaków zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. U jednych znikają one już po 2-3 dniach, a u innych proces ten może trwać nawet do kilku tygodni. Czas znikania siniaka jest również zależny od tego, jak duży i głęboki był uraz. Nie każdy z nas wie, ale można przyspieszyć gojenie siniaków na wiele sposobów. Wiele z nich opiera się na stosowaniu maści i żeli aptecznych. Są to m.in.:

  • maści z wyciągiem z arniki, które działają przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i antyseptycznie,
  • żele z wyciągiem z kasztanowca zawierające escynę, które zmniejszają krzepliwość krwi, przez co zapobiegają zakrzepom,
  • żele z heparyną, które zapobiegają zakrzepom oraz rozpuszczają te już powstałe, a także hamują procesy zapalne w obrębie urazu.

Nie zawsze mamy możliwość udania się do apteki. Warto zatem wiedzieć, że są również domowe sposoby, które mogą przyspieszyć gojenie siniaków. A na jakie z nich warto zwrócić uwagę?

Domowe sposoby na siniaki

Siniaki towarzyszą nam na co dzień i w każdym wieku. Wiele lat temu nie było preparatów dostępnych w aptece. Jak zatem radziły sobie nasze babcie i prababcie? Oto kilka domowych sposobów na siniaki!

Zimny kompres

Po stłuczeniu warto od razu przyłożyć zimny kompres w miejsce urazu. Pozwoli on na wewnętrzne obkurczenie naczyń, co przyczyni się do zahamowania krwawienia i jednocześnie zmniejszy obrzęk. Wystarczy pokruszyć lód i zawinąć go w ściereczkę!

Rozgrzewające okłady

Początkowo schładzamy miejsce stłuczenia. Jednak, jeśli minie ponad doba od momentu pojawienia się siniaka, to warto położyć się na materacu od www.hilding.pl i zrobić ciepły okład. Dzięki niemu poprawia się krążenie, a krwiak może się szybciej wchłonąć.

Okłady z kapusty

Chyba każdy słyszał o okładów z liści kapusty. Wystarczy stłuc ich wewnętrzną część ciężkim przedmiotem, np. tłuczkiem do moździerza tak, aby puściły sok. Tą stroną należy przyłożyć bezpośrednio do zranionego miejsca, owinąć bandażem i zostawić na noc.

Okłady z octu

Ocet pobudza krążenie krwi, przez co zapobiega jej nagromadzeniu w miejscu urazu. Nasączając gazę roztworem octu, np. jabłkowego czy ryżowego, a następnie przykładając ją do miejsca urazu, możemy znacząco zmniejszyć rozmiar siniaka.

Pasta do zębów

Być może nie każdy o tym wie, ale siniaki można smarować miętową pastą do zębów. Dzięki niej mogą one w znacznym stopniu zblednąć! Wystarczy zmieszać ją z ulubionym balsamem, nakryć gazą, bandażować i iść spać!

Delikatny masaż

Kładąc się do łóżka, na materac Hilding Foxtrot, sięgamy po żel, maść lub krem na siniaki. Aplikując ją, należy wykonywać kolistymi ruchami delikatny masaż. Dzięki temu składniki szybciej zaczną działać, a sama czynność pobudza procesy regeneracji.

Kiedy siniaki powinny nas niepokoić?

Pojawienie się siniaków po większym lub mniejszym urazie nie powinno nikogo zdziwić. Warto jednak poszukać przyczyny siniaków, które powstają samoistnie, gdyż mogą być objawem problemów ze zdrowiem. Podobnie jest z siniakami, których wielkość oraz rozległość jest nieadekwatna do ciężkości stłuczenia. A co może być przyczyną ich pojawienia się bez wyraźnego powodu. Jak się okazuje, podatność na siniaki może być wynikiem niedokrwistości z niedoboru żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego. Oprócz tego tendencja do powstawania siniaków jest charakterystyczna dla pacjentów zmagających się z hemofilią, chorobą von Willebranda czy niewydolności wątroby. Do innych przyczyn zalicza się niedobór witaminy K, która jest niezbędna do syntezy niektórych czynników krzepnięcia. Mogą być one także objawem nadmiernej kruchości naczyń krwionośnych. Sam problem nasila się u osób starszych.

Siniaki towarzyszą nam w życiu codziennym od dziecka, aż do późnej starości. Niestety, często szpecą nasze ciało lub – w zależności od ich rozległości, wywołują niepotrzebne pytania. Warto zatem już dziś wiedzieć, jak można sobie z nimi szybko poradzić!