Bieganie to rodzaj aktywności fizycznej dostępny praktycznie dla każdego. Biegać można zawsze i wszędzie! Potrzebne są tylko dobre buty i duże pokłady motywacji. Jednak zdarza się, że w niektórych sytuacjach sport ten negatywnie wpływa na stan kręgosłupa. Jak uniknąć ewentualnych problemów zdrowotnych? Jak biegać, aby czerpać z tego tylko korzyści?

Dlaczego warto biegać?

Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej nie tylko ze względu na szeroką dostępność, ale również na korzyści zdrowotne. Przede wszystkim, regularne bieganie wzmacnia serce i płuca, tym samym poprawiając wydolność organizmu i ogólną kondycję. Poza tym, dzięki systematycznemu bieganiu można efektywnie spalać kalorie i kontrolować wagę. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy to ogromna część naszego społeczeństwa zmaga się z nadwagą i otyłością. Dzięki bieganiu łatwiejsze staje się też utrzymanie cholesterolu na właściwym poziomie. Bieganie – podobnie, jak inne rodzaje aktywności fizycznej – zapobiega chorobom przewlekłym. Osoby uprawiające ten sport są mniej narażone na cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, a nawet niektóre rodzaje nowotworów.

Jednak bieganie to nie tylko korzyści dla zdrowia fizycznego, ale również psychicznego! Podczas wysiłku wydzielane są endorfiny. Poprawiają nastrój, zmniejszają poziom stresu, a także stanowią wsparcie w procesie regulacji emocji. Dzięki bieganiu możliwe jest też podniesienie swojej samooceny. Realizowanie celów treningowych w połączeniu ze zdrową rywalizacją to idealna droga do samorozwoju.

Kiedy bieganie jest szkodliwe dla kręgosłupa?

Istnieją pewne sytuacje, w których bieganie może szkodzić plecom. Wśród nich można wyróżnić przede wszystkim:

  • Bieganie, a kręgosłup - jak biegać, aby mieć zdrowe plecy?bieganie podczas kontuzji – zarówno kontuzje kręgosłupa (przepukliny, dyskopatie, czy skoliozy), jak i nieprawidłowości w funkcjonowaniu innych części ciała, wykluczają bieganie! Po przebytej kontuzji nie należy rozpoczynać treningu bez uprzednich konsultacji z ortopedą i fizjoterapeutą;
  • brak rozgrzewki – rozpoczęcie biegu bez wcześniejszego, porządnego rozgrzania mięśni, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji w obrębie pleców ( i nie tylko);
  • źle dopasowane buty – buty do biegania pełną funkcję amortyzującą. Jeśli są nieprawidłowo dopasowane, zwiększają obciążenie kręgosłupa i stwarzają ryzyko powstania urazu;
  • zbyt wymagający dystans – wyzwania treningowe powinny być dopasowane do aktualnej formy i możliwości. Dystanse i intensywność powinny być zwiększane stopniowo;
  • nieprawidłowa technika – może szybko doprowadzić do mikrourazów i przeciążeń w obrębie różnych części kręgosłupa;
  • zbyt słabe mięśnie pleców – stanowią poważny problem, który można rozwiązać, chodząc na basen, siłownię i śpiąc na dobrze dopasowanym materacu – np. od marki http://www.hilding.pl/.

Idealne buty do biegania kluczem do sukcesu

Dobrze dopasowane buty to najważniejszy element wyposażenia każdego biegacza. Mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo kręgosłupa, a także na ogólny komfort podczas treningów. Kluczowym aspektem jest dobre dopasowanie rozmiaru. Tylko wtedy możliwe jest wypracowanie poprawnej techniki biegu. Kształt buta należy dobrać do typu stopy, a rodzaj podeszwy powinien być dobrze dopasowany do nawierzchni. Zupełnie inne buty będą potrzebne na bieżni, a inne na betonowej ścieżce.

Aby kupić idealne buty biegowe, warto udać się do sklepu, w którym konsultanci będą w stanie pomóc w wyborze dobrze dobranego modelu i rozmiaru. Na rynku, dostępnych jest bowiem wiele nowych, innowacyjnych rozwiązań technologicznych, wśród których można się łatwo pogubić.

Rozgrzewka i technika – najważniejsze zasady

Jak prawidłowo rozgrzać się przed bieganiem? Zacząć należy od ogólnorozwojowych ćwiczeń. Jogging, skakanie w miejscu – to idealne propozycje na początek. Później warto wykonać dynamiczne rozciąganie, które zwiększy elastyczność i zakres ruchu mięśni. Ostatnim elementem obowiązkowym jest zaangażowanie stawów poprzez obroty bioder, unoszenie kolan, czy rotacje kostek. Warto pamiętać o tym, aby brać pod uwagę indywidualne potrzeby i ograniczenia.

Bardzo ważne jest też nauczenie się biegania prawidłowego pod kątem technicznym. Jest to czynnik w istotnym stopniu związany ze zdrowiem kręgosłupa. Przede wszystkim – postawa ciała. Należy pilnować prostych pleców i unikać wszelkich skrzywień – w szczególności tych w odcinku lędźwiowym. Ruch ramion warto skoordynować z rytmem kroków, a stopy nie mogą uderzać o podłoże piętami. Nogi powinny być równomiernie obciążane. Skupienie podczas biegu powinno być skoncentrowane na prawidłowym oddechu.

Regeneracja, a bieganie

W życiu biegacza – podobnie, jak każdego innego sportowca – ogromne znaczenie ma regeneracja. Nawet najintensywniejsze treningi nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeżeli ciało nie będzie mogło należycie wypocząć. Najważniejszą kwestią jest zadbanie o sen. Każdy biegacz powinien posiadać wygodny materac, dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb – taki, jak Hilding Funky. Podłoże do spania wspiera kręgosłup i mięśnie całego ciała, pozwalając im się rozluźnić. Podobną funkcję pełni poduszka, która powinna być elastyczna i ergonomiczna.

Bieganie to doskonała aktywność fizyczna, która jest ogólnodostępna. Jednak przy braku stosowania dobrego sprzętu i podstawowych zasad bezpieczeństwa, można nabawić się problemów z kręgosłupem. Dlatego każdy biegacz, poza pracą nad prawidłową techniką, powinien mieć w swojej szafie wygodne buty, a w sypialni – dobry materac.