Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez zwierząt. Dzięki obecności czworonoga członkowie rodziny czerpią z codziennego życia wiele radości. Jednocześnie jednak są obciążeni dodatkowymi obowiązkami. Kot wymaga opieki, uwagi, troski, a także potrzebuje bezpiecznych warunków. Jak przygotować mieszkanie na przybycie nowego czworonożnego członka rodziny, aby uniknąć potencjalnych problemów?
Czy kot może być szczęśliwy w bloku?
Wiele osób uważa, że koty powinny mieszkać jedynie w domach z ogrodem. Duża przestrzeń to dla zwierzaka nieskończone źródło rozrywki. Na zewnątrz pupil może polować i wygrzewać się w słońcu. Koty poruszające się swobodnie mają dużo aktywności fizycznej, a dzięki temu nie zagraża im otyłość. Korzyści są niezaprzeczalne. Właśnie dlatego niektórzy wychodzą z założenia, że czworonogi w mieszkaniu się męczą, a niewielka przestrzeń życiowa spełnia znamiona znęcania się. Jednak w rzeczywistości zupełnie tak nie jest!
Poza domem koty są narażone na różne niebezpieczeństwa. Choroby zakaźne, urazy, pasożyty, wypadki drogowe – to tylko wierzchołek góry lodowej! Większość weterynarzy i behawiorystów uznaje, że koty niewychodzące są nie tylko bezpieczniejsze, ale również szczęśliwsze. Oczywiście jedynie pod warunkiem zapewniania im możliwości zaspokajania wszystkich podstawowych potrzeb.
Warto pamiętać o tym, że wszelkie gatunki kotowate pojmują świat raczej w płaszczyźnie pionowej, niż poziomej. To sprawia, że mogą czuć się dobrze nawet w niewielkim mieszkaniu. Należy jedynie zapewnić im jak największą ilość półek, drapaków i hamaków, po których będą były się wspinać.
Ogródek i balkon – zadbaj o bezpieczeństwo!
Jeśli mieszkasz w bloku, ale posiadasz ogródek, zadbaj o to, aby kot tam nie wychodził. Nawet dobrze ogrodzony teren nie przeszkodzi ucieczce. Poza tym może okazać się, że pupil będzie miał tam kontakt z trującymi roślinami. Najbezpieczniejszym sposobem korzystania z przestrzeni zewnętrznej jest stosowanie szelek i smyczy. Należy jednak zwierzaka przyzwyczajać stopniowo do takiej formy spędzania czasu na zewnątrz.
Z kolei gdy Twoje mieszkanie znajduje się na wyższym piętrze i masz dostęp do balkonu, koniecznie dobrze go zabezpiecz. Zamocuj specjalne siatki balkonowe, które uniemożliwią kotu wypadnięcie. Regularnie sprawdzaj stan zabezpieczeń. Pamiętaj też o zabezpieczeniu okien. Nawet jeśli tylko je uchylasz, może okazać się, że kot się przez nie przeciśnie i wypadnie.
Balkon może być jednym z ulubionych kocich miejsc. Można wykorzystać go jako dodatkowy teren do zabawy. Po odpowiednim zabezpieczeniu i zamontowaniu siatek warto umieścić na nim zabawki, konie drzewo i drapak. Przydadzą się też miękkie maty lub dywan. Jeśli Twój balkon jest zadaszony – połóż na nim komfortowe legowisko.
Podstawowe kocie potrzeby
Kot może być szczęśliwy w każdym mieście – zarówno niewielkim, jak i większym takim, jak Sosnowiec. Jednak aby tak było, właściciel powinien codziennie dbać o zaspokajanie podstawowych potrzeb zwierzaka.
- Aktywność fizyczna – codzienna zabawa to podstawowa forma aktywności fizycznej dla każdego kota mieszkającego w bloku.
- Dieta – karma wysokiej jakości to podstawa. Warto wybrać ją pod kontrolą weterynarza.
Obserwacja – koty uwielbiają obserwować otoczenie. Dlatego jednym z ich ulubionych miejsc w mieszkaniach są parapety. - Schronienie – kot potrzebuje miejsca, w którym będzie się czuł bezpiecznie. Większość zwierzaków doceni spanie w Twoim łóżku, w którym znajduje się wygodny materac antyalergiczny 90×200 cm. Mimo tego, w mieszkaniu nie może zabraknąć kryjówek przeznaczonych tylko dla zwierzaka, do których nikt inny nie ma dostępu.
- Sensoryka – jeśli umieścisz w mieszkaniu różne tekstury i zapachy, Twój kot z pewnością będzie Ci wdzięczny. Wszelkie bodźce stymulują ciekawość zwierzaka i zwiększają jego zaangażowanie w interakcje.
- Socjalizacja – koty są zwierzętami, które cenią sobie relacje z właścicielem. Jest to ważne w szczególności wówczas, gdy zwierzak jest jedynakiem.
- Opieka zdrowotna – każdy kot potrzebuje regularnych, profilaktycznych badań i wizyt u weterynarza.
Rośliny, a bezpieczeństwo
Na bezpieczeństwo kota w domu ogromny wpływ mają rośliny. Istnieje wiele gatunków kwiatów, które są trujące dla zwierząt i stanowią dla nich poważne zagrożenie. Ciężkie problemy zdrowotne może spowodować m.in. kontakt z popularnymi liliami. Podrażnienia gardła i przewodu pokarmowego kota są też skutkiem obecności w domu filodendronów. Niebezpieczne są hodowane na balkonach begonie zawierające kryształy szczawianu. Jeśli zostaną zjedzone przez zwierzaka, mogą doprowadzić nawet do powstania oparzenia w ustach. Reakcje alergiczne u kotów mogą wywołać kaktusy z rodziny Euphorbia, a azalie (inaczej nazywane rododendronem) mają toksyczne alkaloidy, które niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.
Nie oznacza to, że w domu, w którym mieszka kot, nie ma miejsca na żadne rośliny! Jakie gatunki kwiatów można wybrać, aby zwierzak był bezpieczny? Dobrze sprawdzają się rośliny bambusowate, paprocie, fiołki afrykańskie i mimoza pudica.
Jeśli rozważasz przyjęcie kota pod swój dach, dobrze przygotuj mieszkanie. Zwierzak może być szczęśliwy nawet na niewielkim metrażu. Warunkiem jest jednak to, aby było ono umeblowane bezpiecznie, z myślą o potrzebach pupila.
Przeczytaj też: Jakie łóżko specjalne wybrać?