W dzisiejszych czasach dbanie o dobrostan zwierząt jest niezwykle ważne. Jest to jeden z powodów, które sprawiły, że rosnącą popularnością cieszą się kosmetyki wegańskie. Co warto o nich wiedzieć?

Wegańskie kosmetyki, a produkty cruelty free

Aby kosmetyk mógł być określany mianem wegańskiego, musi spełniać 3 podstawowe warunki. Przede wszystkim, w jego składzie nie mogą znaleźć się żadne składniki pochodzenia zwierzęcego. Dodatkowo nie może być testowany na zwierzętach, ani zawierać składników modyfikowanych genetycznie.

Warto mieć świadomość tego, że kosmetyki wegańskie i cruelty free to nie to samo. Cruelty free oznacza, że produktu nie poddawano testom na zwierzętach. Potwierdza brak w składzie składników pochodzenia zwierzęcego. Nie wyklucza jednak obecności produktów mlecznych, lanoliny czy miodu. Zdecydowanie bardziej restrykcyjne wymagania dotyczą kosmetyków wegańskich.

Jak testowane są kosmetyki cruelty free?

Wegańskie kosmetyki - piękna cera bez cierpienia zwierzątTesty na zwierzętach nadal są praktykowane w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Na szczęście dziś dostępne są inne metody, dzięki którym właściwości danego produktu można sprawdzać, dbając o dobrostan zwierząt. Coraz więcej producentów decyduje się na odejście od okrutnych i niehumanitarnych praktyk.

Alternatywne metody, które są najpopularniejsze w procesie produkcji kosmetyków wegańskich oraz typu cruelty free polegają m.in. na korzystaniu ze skóry syntetycznej lub z komórek hodowanych poprzez in vitro. Warto wspomnieć o tym, że testy tego typu dostarczają praktycznie 100% pewność dotyczącą wpływu na skórę. Sprawdzanie bezpieczeństwa produktów na zwierzętach ma zaledwie 25% skuteczność. Różnica jest więc ogromna.

Testy na zwierzętach, a regulacje prawne

Testowanie kosmetyków na zwierzętach jest najszybszą i najtańszą metodą sprawdzania bezpieczeństwa produktów. W związku z tym nadal prawie 80% krajów zezwala na takie praktyki. Szczególne znaczenie ma brak zakazu w Chinach i Stanach Zjednoczonych, które są głównymi producentami kosmetyków na świecie. W USA niektóre substancje wykorzystywane w farmaceutykach i produktach pielęgnacyjnych muszą być poddawane testom na zwierzętach obowiązkowo.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w krajach należących do Unii Europejskiej. W 2013 roku UE wydała zakaz wprowadzania na rynek nowych kosmetyków, których składniki testowano na zwierzętach. Jednak produkty, które przetestowano przed wejściem przepisów w życie, nie muszą być wycofywane ze sprzedaży, a koncerny kosmetyczne wciąż mogą czerpać z nich zyski.

Skład wegańskich kosmetyków

W standardowych kosmetykach można znaleźć wiele różnych substancji odzwierzęcych. Wśród nich warto wyróżnić w szczególności kolagen, mleko, piżmo, jedwab, guaninę, hydrolizaty białkowe, miód, mleczko pszczele i kwas hialuronowy. Również popularna gliceryna i kwas stearynowy mogą mieć pochodzenie zwierzęce.

W kosmetykach wegańskich nie ma substancji wymienionych powyżej. Nie znajdują się w nich żadne inne zwierzęce składniki. Są one wyprodukowane jedynie z roślin i ziół. Zawierają też elementy mineralne. Charakteryzują się m.in. tym, że rzadziej wywołują reakcje alergiczne. Obecnie w sklepach w różnych miastach, m.in. takich, jak Sosnowiec, można znaleźć także wegańskie perfumy.

Czy warto stosować wegańskie kosmetyki?

Zakup wegańskich kosmetyków wiąże się z wieloma korzyściami. Wśród nich warto wyróżnić m.in.:

  • ochronę środowiska – zakup wegańskich produktów to inwestycja nie tylko w siebie, ale również w przyrodę;
  • bezpieczny skład – naturalne, wegańskie kosmetyki są z reguły dobrze przebadane i wywołują podrażnienia stosunkowo rzadko;
  • korzyści dla skóry – naturalne substancje mogą znacznie poprawić kondycję cery. Najlepsze efekty dają wówczas, gdy ich stosowanie idzie w parze z dbaniem o dietę i sen. Aby pięknie wyglądać, warto kupić nie tylko kosmetyki cruelty free, ale również wygodny materac ze sklepu abcsnu.pl.

Czy kosmetyki wegańskie są drogie?

Kosmetyki wegańskie są obecnie powszechnie dostępne. Wiele osób kojarzy je z czymś luksusowym i drogim. Faktem jest, że ich ceny często są nieco wyższe niż standardowych produktów, zawierających składniki odzwierzęce. Jednak z reguły ich właściwości sprawiają, że są zdecydowanie bardziej wydajne. Korzystanie z nich może na dłuższą metę stanowić nawet pewną oszczędność.

Poza tym stosowanie naturalnych substancji sprawia, że można znacznie ograniczyć toaletkę. Korzystanie z dobrego żelu oczyszczającego i kremu nawilżającego często eliminuje konieczność kupowania maseczek na twarz. Dobry szampon i odżywka do włosów mogą sprawić, że maski i specjalne olejki również nie będą potrzebne.

Kosmetyki wegańskie, które nie były testowane na zwierzętach, powinny stać się w dzisiejszych czasach standardem. Alternatywy roślinne są równie skuteczne, a czasem nawet ich stosowanie przynosi lepsze rezultaty. Korzystanie z nich umożliwia uzyskanie olśniewającej cery przy jednoczesnym dbaniu o zwierzęta.

Przeczytaj też: Dlaczego materac jest najważniejszym elementem sypialni?