Alergie mogą znacząco wpłynąć na jakość snu, powodując problemy z oddychaniem, podrażnienia skóry czy katar. Z uwagi na to, niezwykle ważną kwestią jest redukcja alergenów w sypialni. A w jaki sposób? Przede wszystkim musisz wiedzieć, jak dbać o łóżko, a także całe pomieszczenie. Na szczęście nie jest to trudne, a w tym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje!

Dlaczego alergia może nasilać się w sypialni i jak temu zapobiec?

Sny bez kłopotów – czyli jak zapobiegać reakcjom alergicznym w sypialni?Alergia to schorzenie, które może utrudnić codzienne funkcjonowanie człowieka. Z uwagi na to wiele osób robi wszystko, co tylko może, aby znacząco zredukować ilość alergenów w swoim otoczeniu. Postępowanie to jest skuteczne, jednak musisz pamiętać, że alergeny występują także w Twoim domu. Roztocza kurzu domowego, pleśń, sierść zwierząt oraz pyłki mogą gromadzić się w sypialni, powodując nasilenie objawów alergii. A czy można temu zapobiec? Jak się okazuje – tak i to bez najmniejszego problemu! Utrzymuj w sypialni porządek poprzez regularne odkurzanie podłóg, dywanów i mebli oraz wycieranie kurzy z ich powierzchni. W ten sposób możesz zredukować ilość kurzu.Oprócz tego musisz zatem wiedzieć, że:

 • roztocza są jednym z najczęstszych alergenów domowych – żywią się martwym naskórkiem, który naturalnie gromadzi się w łóżku, przez co ich idealnym miejscem do rozwoju jest właśnie materac i pościel, jednak mogą się także pojawić w innych tekstyliach, takich jak poduszki ozdobne czy koce, które wymagają regularnego prania w wysokiej temperaturze,
 • zbyt wysoka wilgotność w sypialni sprzyja rozwojowi pleśni, która może wywoływać objawy alergiczne – staraj się utrzymywać ją na poziomie ok. 40-50%,
 • pyłki roślin i zanieczyszczenia mogą dostawać się do sypialni przez otwarte okna i drzwi – pamiętaj zatem, aby zamykać okna w okresie największego pylenia oraz używaj filtrów powietrza, które pomogą je oczyścić.

Jak stworzyć komfortowe warunki do wypoczynku dla alergika?

Smutną wiadomością dla każdego alergika jest to, iż najwięcej alergenów gromadzi się w łóżku. Pyłki osiadają na powierzchni pościeli, podobnie jak kurz, a roztocza czy pleść mogą rozwijać się wewnątrz wypełnienia, np. materaca. Jak zatem stworzyć najlepsze warunki do zdrowego wypoczynku? Musisz tutaj pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach. W pierwszej kolejności stawiaj na produkty przeznaczone dla alergików. Na uwadze musisz mieć:

 • poduszki,
 • kołdry,
 • pościel,
 • prześcieradło.

Zwróć uwagę, czy posiadają one właściwości antyalergiczne. Wynikają one przede wszystkim z zastosowanych wewnątrz materiałów. Nic dziwnego – powinny być one odporne rozwój roztoczy oraz pleśni, co przyczynia się do czystszej i zdrowszej sypialni. Dużą rolę odgrywa tutaj także prawidłowa cyrkulacja powietrza, która umożliwia sprawne odprowadzanie wilgoci, przez wewnątrz produktu środowisko nie sprzyja rozwojowi czy gromadzeniu się alergenów. Wybrałeś/aś już wszystkie akcesoria sypialniane? A czy pamiętasz o wyborze odpowiedniego go podłoża do spania? Poznaj materace SleepMed i ich niesamowite właściwości!

Materace SleepMed – dlaczego są idealne dla alergika?

Materace SLeepMed są antyalergiczne z uwagi na kilka czynników. Przede wszystkim im odpowiadają za to wykorzystane w nich materiały oraz technologie. Na szczególną uwagę zasługuje technologia Airforce. Dzięki niej pianka jest nacinana w tzw. kratkę wentylacyjną, która gwarantuje maksymalny obieg powietrza. Eliminuje ro nadmiar ciepła i wilgoci, co zmniejsza ryzyko rozwoju roztoczy czy pleśni. Wszystkie modele posiadają pokrowiec z możliwością ściągnięcia i wyprania w domowej pralce. Pokrowiec Merced z taśmą 3D oraz pokrowiec Probiotex z tkaniną Tencel i taśmą 3D wspomagają cyrkulację powietrza, przez co ułatwiają odparowywanie wilgoci. Dodatkowo pokrowiec Probiotex został nasączony apreturą Purotex® wykorzystującą technologię aktywnych probiotyków, które zmniejszają ilość alergenów roztoczy kurzu domowego na powierzchni materaca o 93,7%, zapewniając tym samym świeże i czyste środowisko snu. Warto również zaznaczyć, że materace SleepMed posiadają liczne cechy korzystnie wpływające na komfortowe warunki do wypoczywania. Obejmują one:

 • pianki termoelastyczne – stanowi element wypełnienia i jest w stanie reagować zarówno na ciężar, jak i nacisk ciała, przez co dopasowuje się do anatomicznych kształtów użytkownika,
 • możliwość regulacji twardości – konstrukcja materaców SleepMed sprawia, iż w zależności do modelu mogą zapewnić Ci 4 lub 6 stopni twardości,
 • pianki naturalne – wykorzystują one naturalne składniki, takie jak olej rycynowy czy olej sojowy, dzięki którym materace zyskują unikalne właściwości.

Pamiętaj jednak, że decydując się na wysokiej jakości materace SleepMed, musisz uwzględnić kilka czynników. Przede wszystkim zalicza się do nich dobór rozmiaru czy rodzaju wypełnienia.

Zmniejsz objawy alergii, dbając o miejsce do spania!

Bez dwóch zdań dbając o miejsce do spania, jesteś w stanie znacząco zmniejszyć objawy alergii. Wynika to z redukcji ilości alergenów różnego rodzaju, czyli zarówno pyłków, jak i kurzu. Oto kilka kluczowych kroków, które pomogą Ci stworzyć sypialnię wolną od alergenów, a obejmują one:

 • pranie pościeli co najmniej raz w tygodniu w gorącej wodzie, co pomaga eliminować roztocza, które są jedną z najczęstszych przyczyn alergii, kwestia ta dotyczy również narzut czy koców,
 • pranie pokrowca na materac przynajmniej dwa razy w roku lub częściej, a także jego odpowiednia pielęgnacja na co dzień, która obejmuje odkurzanie powierzchni,
 • wybieranie antyalergicznych produktów, gdyż utrudniają one rozwój pleśni czy roztoczy, a najlepiej sprawdzi się tu np. bawełna organiczna,
 • wietrzenie sypialni każdego dnia, gdyż pomaga to usunąć zanieczyszczenia i wilgoć, które sprzyjają rozwojowi roztoczy czy pleśni.

Dbanie o higienę sypialni oraz stosowanie się do powyższych wskazówek może znacząco zmniejszyć objawy alergii i poprawić jakość Twojego snu.

Bez dwóch zdań zapewnienie sypialni wolnej od alergenów to jedna z ważniejszych kwestii do zapewnienia zdrowego i spokojnego snu. Pamiętaj zatem, aby regularnie sprzątać swoją sypialnię, a także wybierać materace SleepMed, które są produktami dedykowanymi alergikom.

wyrób medycznyMaterace SleepMed są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.