Sen to niestety często jest kwestia spychana na „boczny tor”. Śpimy za mało, za krótko i w złych warunkach. Co ważne, nie pozostaje to bez wpływu na nasze zdrowie. Skutki zbyt małej ilości nocnego wypoczynku odczujemy bardzo szybko!

Sen – jak wypoczywać zdrowo? 

Zdrowy i komfortowy sen to sprawa bardzo złożona.Przede wszystkim zacznijmy od tego, ile wypoczynku potrzebujemy. Zależne jest to od wieku: niemowlęta są w stanie przespać nawet około 18 godzin w ciągu doby.  W przypadku młodzieży szkolnej i nastolatków może być to nawet 9-10 godzin. Inaczej wygląda to i u osób dorosłych: w ich przypadku optymalna ilość snu wynosi 8 godzin. Oczywiście wszystko zależne jest od naszych indywidualnych potrzeb, dla niektórych wystarczające będzie np. 7 godzin. Ciekawym jest fakt, że z wiekiem potrzeba snu się zmniejsza i seniorzy często sypiają nawet około 6 godzin, co nie jest całkowicie zdrowe. Inną, ważną kwestią jest też pozycja, w jakiej wypoczywamy. Na przykład, jeśli mierzymy się z problemami żołądkowymi najlepiej jest leżeć na plecach. Najbardziej niekorzystne jest wypoczywanie na brzuchu. Po pierwsze, może powodować ucisk na organy wewnętrzne, lecz też w negatywny sposób przekłada się na kondycję kręgosłupa.

Dlaczego sen jest ważny?

Poduszka Visco i kołdra z pierza sposobem na zdrowy senWażne jest, aby podkreślić, dlaczego koniecznie musimy się wysypiać. Nocna regeneracja ma przełożenie na niemal każdy aspekt naszego życia. Zacznijmy od tego, że niewyspani jesteśmy bardziej wrażliwi, skłonni do stresu, nerwów. Osoby po „zarwanej” nocy mogą mieć problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Warto też jest dodać, że ci z nas którzy regularnie się nie wysypiają mogą mieć problem z przemianą  materii. Oznacza to, że są oni znacznie bardziej narażeni na otyłość. Sen odgrywa bardzo ważną rolę w przypadku depresji. Dlatego nie powinniśmy bagatelizować wszelkiego typu problemów, które pojawiają się na tym tle.

Jak zatroszczyć się o sen?

Co w takim razie zrobić, aby komfortowo przespać noc? Wiele kwestii może oddziaływać na nasz wypoczynek. Oczywiście istotne jest, aby się zrelaksować, zanim położymy się do łóżka i wyciszyć, np. biorąc gorącą kąpiel. Jednak ważne są też wszelkiego rodzaju akcesoria, które powinny pojawić się w naszych łóżkach. Świetnie nada się między innymi kołdra z pierza, która fantastycznie będzie otulać całe ciało.  Nowatorskim rozwiązaniem, przekładającym się na kondycję odcinka szyjnego kręgosłupa jest poduszka Visco, z wypełnieniem, które reaguje na temperaturę naszego ciała. Do tego wszystkiego niezbędny będzie porządny stelaż. Ważne, aby był on dostosowany do naszej masy ciała, dlatego, jeśli śpimy z partnerką lub partnerem warto jest kupić stelaż dwuosobowy.

Wiele możemy zrobić dla swojego zdrowego snu, dlatego pamiętajmy o tym, aby wyposażyć się w niezbędne akcesoria.