Przepracowanie, stres i ciągle goniące terminy w pracy – są to jedne z głównych czynników, z którym zmaga się większość populacji. Wiążą się z szybkim trybem życia opierającym się na schemacie praca-dom, najczęściej bez chwili wytchnienia. A może tak warto uporządkować sprawy i wprowadzić w swoje życie filozofię self-care. Na czym ona dokładnie się opiera i jak można wprowadzić ją do wieczornej rutyny? 

Czym jest self-care? 

W dzisiejszych czasach słowo self-care pojawia się coraz częściej. Oznacza ono nic innego, jak filozofię opierającą się na dbaniu o samego siebie, zarówno pod kątem fizycznym, jak i umysłowym. Do najważniejszych self-care zalicza się:

  • zwiększona aktywność fizyczna,
  • lepsze i zdrowsze odżywianie,
  • relaks,
  • rozwój duchowy,
  • brak ograniczeń.

Warto jednak zaznaczyć, że self-care przez każdego może być odbierana nieco inaczej. Najważniejsze, aby wprowadzić zmiany do swojego życia i odczuwać większą satysfakcję z wykonywanych czynności. Może w tym pomóc również udoskonalenie wieczornej rutyny. W jaki sposób?

Na czym polega self-care w kontekście wieczornej rutyny?  

Jak już wiesz, self-care określa szereg procesów, które korzystnie wpływają na stan fizyczny i psychiczny. Jednak w kontekście wieczornej rutyny ograniczasz się do dbania o swoją skórę poprzez szereg zabiegów. Można powiedzieć, że wówczas wykonujesz domowe spa, które ma również na celu odprężenie i zrelaksowanie. Przydadzą Ci się tutaj szlafroki męskie i damskie oraz miękki ręcznik. Oprócz tego warto pamiętać o 7 innych kwestiach w trakcie wykonywania wieczornej rutyny. Jakich?

Klimat w łazience

Niemal każdy salon spa lub gabinet kosmetyczny ma swój unikalny klimat. Pomaga on zrelaksować się, odprężyć, a często nawet zasnąć. A gdyby tak… zadbać o klimat w swojej łazience? Jak się okazuje, jest to jedna z ważniejszych czynności, jakie należy wykonać przy domowym spa. Można wykorzystać tutaj ulubione zapachy w postaci świec zapachowych, olejków eterycznych czy kominków, a także poszukać muzyki relaksującej i po cichu ją włączyć. Oprócz tego zadaj o odpowiednie oświetlenie, np. poprzez świece lub lekko przyciemniane żarówki.

Podstawy self-care w kontekście wieczornej rutynyOczyszczenie ciała

Następnym krokiem jest dokładne oczyszczenie ciała z widocznych, jak i niewidocznych zanieczyszczeń. Zabieg ten przeprowadza się za pomocą licznych środków myjących i pielęgnujących, takich jak żele, płyny, kule czy pudry do kąpieli. Etap ten jest niezbędny, gdyż przygotowuje skórę do dalszych zabiegów oraz poprawia wnikanie drogocennych składników odżywczych.

Nawilżanie ciała 

Po dokładnym umyciu i wytarciu ciała przychodzi czas na nawilżenie. Najczęściej to właśnie tutaj stosuje się takie kosmetyki, jak balsamy:

  • odżywiające,
  • antycellulitowe,
  • regenerujące.

Pielęgnacja twarzy

Twarz to obszar, który wymaga szczególnej pielęgnacji. Uwzględnia się tutaj zabiegi oczyszczające, np. za pomocą płynu do demakijażu lub żelów do mycia buzi z peelingiem drobnoziarnistym. Jednak to nie koniec! Do wieczornej rutyny warto dodać również nałożenie maseczki oraz różnego rodzaju kremów. Wyróżnić tutaj można preparaty dopasowane pod konkretny typ cery oraz kosmetyk do pielęgnacji skóry pod oczami.

Pielęgnacja włosów

Włosy, niezależnie od typu, porowatości, koloru czy długości – wymagają dogłębnej pielęgnacji. Przy domowym spa nie możesz zapomnieć o ich dokładnym rozczesaniu, umyciu i odżywieniu. Możesz tutaj zastosować kosmetyki w formie maski  lub odżywki.

Pielęgnacja stóp i dłoni

Dwie najczęściej pomijane partie ciała. Mając trochę więcej czasu, warto uwzględnić specjalną kąpiel dla stóp i dłoni, a także zadbać o odpowiednie kosmetyki. Pamiętaj jednak, że w zależności od indywidualnych potrzeb skóry na tych partiach, mogą się one różnić działaniem i rodzajem związków czynnych.

Wieczorny relaks, czyli wygodne łóżko

Po zakończeniu domowego spa na pewno będziesz czuć się bardziej zrelaksowany i odprężony. Jednak, po wyjściu z łazienki często zapominasz o jednym, ale najważniejszym aspekcie – komfortowym łóżku. Jak się okazuje, sypialnie wyposażone w wysokiej jakości materac do spania gwarantują spokojny i zdrowy sen. Dzięki temu Twój organizm będzie bardziej zregenerowany, wypoczęty i odprężony. Materac do spania to produkt dostępny w licznych sklepach stacjonarnych i internetowych z produktami sypialnymi, a do jego zakupu wystarczy tylko wiedza odnośnie osobistych potrzeb i preferencji użytkownika!

Self-care może być interpretowany na wiele sposobów. Jednak pamiętaj, że wszelkie czynności, jakie podejmujesz w celu zadbania o swoje ciało oraz umysł, na pewno korzystnie wpłyną na Twoją wydajność oraz efektywność pracy. W końcu dobry odpoczynek to klucz do sukcesu!