Początek roku akademickiego to duże obciążenie dla każdego studenta. Choć lata spędzone na uczelni to dla wielu osób pozytywny czas w życiu, jednocześnie stanowią one duże obciążenie. Wyprowadzka z domu, niezależność i poleganie na sobie i swojej odpowiedzialności to czynniki, które są częstą przyczyną dużego stresu. Jak zadbać o zdrowie psychiczne będąc na studiach? Co zrobić, aby czuć się dobrze i móc poświęcić pełnię sił na rozwój i naukę?

Studia, a zdrowie psychiczne

Szczególnie wymagający czas w życiu to pierwszy rok studiów. Dotyczy to w szczególności osób, które wyjeżdżają ze swojego rodzinnego domu. Pierwszą trudnością jest sam wybór uczelni i kierunku. Stanowi to dużą presję. W końcu ukończone studia determinują w pewnym sensie karierę zawodową. Warto jednak pamiętać o tym, że studia zawsze można zmienić, a nawet je przerwać, aby poświęcić się pracy zawodowej lub w kolejnym roku rozpocząć naukę na innym wydziale.

Opuszczenie domu rodzinnego to zmiana relacji z bliskimi. Bardzo często trudne staje się utrzymanie kontaktu z przyjaciółmi, co staje się przyczyną odczuwania samotności. Poznawanie nowych osób jest dla wielu osób źródłem stresu i wymaga od nich wiele wysiłku. Konieczne jest też nauczenie się niezależności. Dotyczy ona nie tylko przyziemnych spraw, takich jak sprzątanie czy gotowanie, ale również załatwiania formalności, a nawet planowania nauki. Na studiach bowiem zakres wolności jest zdecydowanie większy niż w szkole. Wszystko to może okazać się przytłaczające, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do kryzysu psychicznego.

Początek roku akademickiego - jak zadbać o zdrowie psychiczne?Czy odpoczynek ma znaczenie?

Kluczowe znaczenie dla zadbania o zdrowie psychiczne na studiach ma odpoczynek. Wartościowy sen i rozmaite techniki relaksacyjne, a także poświęcanie czasu na przyjemności, to czynniki, dzięki którym można efektywnie pracować, a także zapobiegać obniżeniu nastroju. Odpoczynku praktycznie nie da się zdefiniować. Dla każdej osoby inne aktywności będą okazją do relaksu. Czasem doskonałym pomysłem okaże się spacer, a czasem przeczytanie rozdziału ulubionej książki.

Każdy może nauczyć się odpoczywać. Szczególną uwagę powinny na to zwrócić osoby, które są perfekcjonistami i mają skłonność do popadania w nadmiar obowiązków. Kiedy poświęcenie czasu na relaks nie jest naturalne, warto spróbować różnych aktywności i obserwować reakcje swojego organizmu. Należy mieć świadomość tego, że na odpoczynek należy przeznaczać czas każdego dnia – a nie tylko podczas świąt, czy wakacji.

W życiu każdego studenta kluczowe znaczenie ma sen. Należy poświęcać na niego minimum 7 godzin w ciągu doby. Jest to czas, który organizm przeznacza na regenerację. Niedobory snu bardzo szybko prowadzą do obniżenia odporności, a także pogorszenia nastroju. Na dłuższą metę, mogą stać się nawet jedną z przyczyn depresji! Nie bez przyczyny bezsenności stanowi jeden z kluczowych objawów tej choroby. Warto więc zadbać o to, aby kupić wygodny materac – zarówno do akademika, jak i mieszkania czy pokoju w domu rodzinnym – taki, jak jeden z dostępnych w sklepie https://sennamaterace.pl/116-materace-90×190. To w dużej mierze od niego zależy możliwość zapadnięcia w głęboki i nieprzerwany sen. W przypadku nadmiaru nauki warto też robić sobie drzemki w ciągu dnia – najlepiej po wypiciu kawy. Ich czas nie powinien przekroczyć 20 minut.

Zaburzenia psychiczne na studiach

Osoby zmagające się z zaburzeniami psychicznymi mogą mieć duży problem z funkcjonowaniem na uczelni. Jednak warto pamiętać, że wszystkie problemy dotyczące psychiki są chorobami i mogą dotknąć każdego! Zdarza się, że konieczne okazuje się skorzystanie z urlopu dziekańskiego. Warto zdawać sobie sprawę z takiej możliwości – czasem skorzystanie z niej może okazać się niezbędne.

Warto pamiętać, że osoby będące w procesie leczenia np. depresji czy zaburzeń lękowych, nie muszą rezygnować z uczelni, o ile ich stan zdrowia pozwala im na normalne, codzienne funkcjonowanie. Ważne jest jednak to, aby dać sobie w takiej sytuacji swobodę i uważnie obserwować swoje ciało. Narażenie na stresory na uczelni jest niemożliwe do wyeliminowania. Dlatego chcąc kontynuować naukę mimo choroby, warto korzystać z pomocy psychoterapeuty.

Profilaktyka przede wszystkim

Odpoczynek nie jest jedynym czynnikiem, który pomaga w zapobieganiu chorobom psychicznym. Jakie inne kroki warto podjąć, aby móc cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem?

  • Wyłapywanie zniekształceń myślenia – większość problemów psychicznych jest ściśle związana ze zniekształceniami myślenia. Warto nauczyć się je identyfikować i przekształcać myśli na ich zdrowsze wersje.
  • Aktywność fizyczna – podczas ruchu wydzielana jest serotonina, czyli neuroprzekaźnik wpływający na nastrój.
  • Suplementy diety – jesienią i zimą konieczne jest suplementowanie witaminy D, a wegetarianie i weganie powinni przyjmować też witaminę B12.
  • Hobby – poza nauką warto dbać o rozwijanie swoich pasji i spędzanie czasu w przyjemny sposób, który będzie stanowił odskocznię od obowiązków.
  • Samoakceptacja – warto pracować nad zaakceptowaniem swoich zalet i wad. Podchodzenie do siebie z wyrozumiałością i nauczenie się zaspokajania własnych potrzeb to podstawa zdrowia psychicznego.
  • Uważność – uważne przeżywanie życia to jeden z ważnych czynników zapobiegania depresji. Skupienie na teraźniejszości zapobiega popadaniu w fałszywe przekonania kształtowane przez media.

Początek roku akademickiego może być czasem, w którym wzrasta ryzyko zachorowania na zaburzenia psychiczne. Warto wówczas szczególną uwagę poświęcić profilaktyce. Gdy pojawią się problemy – nie warto zwlekać! Pomoc psychologiczna i psychiatryczna może okazać się na wagę złota.

Przeczytaj też:

  1. Fazy snu – dlaczego warto je znać?
  2. Czym kierować się przy wyborze materaca dla dwojga?
  3. Jak spać w czasie upałów?