Cynamon to przyprawa mająca w kuchni szerokie zastosowanie. Ma ciekawą historię, wiele zastosowania, a dodatkowo – korzystnie wpływa na zdrowie. Istnieje wiele ciekawych przepisów na dania z wykorzystaniem cynamonu. Poza tym stosuje się go także w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Jeśli chcesz się dowiedzieć kiedy warto jeść cynamon i jak go wykorzystać w swoim domu, koniecznie skorzystaj z naszych porad.
Historia cynamonu
Cynamon jest dziś dostępny w praktycznie każdym sklepie spożywczym – również w Sosnowcu. Popularność zawdzięcza licznym właściwościom prozdrowotnym, a także niepowtarzalnemu, korzennemu aromatowi. Historia cynamonu jest niezwykle długa – wykorzystywali go już starożytni Rzymianie, Egipcjanie, Grecy i Chińczycy. W dawnych kulturach uznawano cynamon za symboliczny produkt, chroniący przed różnymi schorzeniami. Był bardzo cenny – stawał się nawet przyczyną wojen! Do XV wieku w całej Europie monopol na handel cynamonem mieli Wenecjanie. Z czasem jednak przyprawa ta rozprzestrzeniła się po całym świecie i stała się ogólnodostępna.
Jak pozyskiwany jest cynamon? Jego źródłem jest kora cynamonowca. Do najbardziej znanych gatunków trzeba zaliczyć cynamonowiec kamforowy, cejloński oraz chiński. Obecnie wiadomo już, że źródłem działania prozdrowotnego są przede wszystkim dwie substancje: aldehyd cynamonowy ma właściwości przeciwnowotworowe, a epikatechina stanowi element zapobiegania rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych.
Dlaczego warto jeść cynamon?
Cynamon wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Które z nich warto szczególnie podkreślić?
- Przyspieszenie przemiany materii – cynamon dzięki przyspieszeniu procesu przemiany materii, wpływa na organizm rozgrzewająco. Powoduje to szybsze spalanie kalorii. W związku z tym w aptekach można znaleźć preparaty regulujące poziom cukru, które zawierają w swoim składzie cynamon.
- Niwelowanie wzdęć – włączenie cynamonu do diety może wspomóc funkcjonowanie układu pokarmowego. Owsianka z dodatkiem cynamonu może złagodzić objawy biegunki i wspomóc leczenie łagodnych zaburzeń w zakresie przebiegu procesów trawiennych.
- Właściwości antynowotworowe – odnotowano, że cynamon korzystnie wpływa na proces leczenia raka jelita grubego. Właściwości antynowotworowe ma aldehyd cynamonowy, który znajduje się w korze cynamonowców.
- Wspomaganie przy migrenach – istnieje wiele preparatów na ból głowy, w których składzie znajduje się cynamon. Jest on w stanie skutecznie pomagać w łagodzeniu migren.
- Hamowanie powstawania splątków neurofibrylarnych – osobom chorującym na Alzheimera zaleca się włączenie do jadłospisu cynamonu. Znajdujący się w nim składnik o nazwie epikatechina opóźnia lub zmniejsza ryzyko wystąpienia szkodliwych zmian.
Jego aromat i zapach jest dla wielu osób relaksujący. Herbata z dodatkiem cynamonu wypita przed położeniem się na wygodnym materacu – takim, jak jeden ze sklepu www.sleepinghouse.pl – może przyspieszyć cały proces zasypiania.
Właściwości odżywcze cynamonu
Cynamon charakteryzuje się przyjemnym smakiem i zapachem. Zawiera wiele składników odżywczych, które sprawiają, że jest bardzo cennym elementem codziennej diety. W 100 g cynamonu znajduje się 247 kcal. Warto wiedzieć, że przyspiesza on metabolizm i wspiera proces odchudzania. W laskach cynamonu znajduje się duża ilość witaminy C, witaminy A, E, K, a także cenne dla ogólnego samopoczucia witaminy z grupy B (w szczególności niacyna).
Cynamon może być też dobrym źródłem niektórych minerałów. Warto wyróżnić wapń, żelazo i magnez. Oczywiście należy mieć świadomość tego, że nawet częste jedzenie cynamonu nie jest w stanie zaspokoić potrzeb organizmu na wskazane powyżej składniki. Stanowi on jedynie cenny element uzupełniający dietę. Podobnie, jak dobry materac od marki Hilding.pl wspiera zdrowie kręgosłupa, tak cynamon dostarcza organizmowi pewien procent potrzebnych składników odżywczych.
Cynamon nie tylko w szarlotce
Cynamon można wykorzystać w kuchni na wiele różnych sposobów. Stosuje się go w dwóch podstawowych formach: w postaci mielonego proszku lub całych lasek. Przyprawa ta jest dodawana przede wszystkim do słodkich dań. Najbardziej znana jest oczywiście szarlotka z cynamonem na gorąco, z dodatkiem lodów. Jest to flagowy deser serwowany w wielu cukierniach i kawiarniach. Można dodawać go także do ryżu z musem jabłkowym, gofrów, kompotów i innych ciast.
Jednak cynamonu wcale nie trzeba jeść jedynie na słodko! Doskonale sprawdza się również jako dodatek do dań mięsnych. Gotujące się mięso, gulasz i curry to przykładowe potrawy, które zdecydowanie lepiej smakują z dodatkiem cynamonu. Przyprawa ta nie doda im intensywnego smaku (takiego, jaki jest charakterystyczny, chociażby dla wspomnianej wyżej szarlotki), ale sprawi, że będą miały specyficzny, miły, korzenny posmak. Jakie inne potrawy dobrze komponują się z cynamonem? Koniecznie trzeba wspomnieć o pieczonym indyku z sosem, gęsi nadziewanej śliwką, szynce pieczonej w brązowym piwie, a także azjatyckim bulionie z wołowiną.
Cynamon to samo zdrowie! Warto wprowadzić go do swojego jadłospisu. Istnieje wiele pysznych potraw, które zyskują niepowtarzalny charakter po dodaniu do nich szczypty cynamonu, a ich przygotowanie jest szybkie i proste.