Powszechnie mówi się, że dłonie i włosy są wizytówką człowieka. Kiedy spotykamy kogoś nowego, to bardzo często pierwszym co widzimy, jest jego twarz, a co za tym idzie, również włosy. Pielęgnacja skóry głowy wcale nie musi być trudna, czasochłonna, droga i męcząca. Kiedy już dobierzesz idealne dla siebie kosmetyki, to uwierz nam, będzie Ci ona sprawiać wielką przyjemność, a widoczne efekty zachęcą Cię do dalszego działania! Jakie kosmetyki będą świetne dla moich włosów? Jak często robić olejowanie? Czy używać peelingu do skóry głowy? Jeśli tak, to jakiego? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu! Podpowiadamy i odpowiadamy! 

Moc szamponu

Podobnie, jak różne domowe detergenty, szampon do skóry głowy również ma różne moce. W zależności, czego obecnie potrzebują Twoje włosy, będziesz musiał wybrać odpowiedni produkt, aby nie podrażnić swojej skóry, ani jej nie uczulić. Jakie moce szamponów można wyróżnić?

  • szampon o łagodnej mocy – służy do codziennego oczyszczania skóry głowy. Nie ma w swoim składzie mocnych detergentów i doskonale nada się do wrażliwej skóry głowy. Te szampony zazwyczaj są zrobione z naturalnych składników, więc warto przed użyciem zrobić próbę uczuleniową!
  • szampon o średniej mocy – przeznaczony jest do mycia rzadszego. Kiedy czujesz, że Twoja skóra głowy potrzebuje mocniejszego mycia, ale jeszcze nie ekstremalnego, to koniecznie sięgnij po produkt o średniej mocy.
  • szampon o dużej mocy – inaczej nazywany jest „rypaczem”, ponieważ ma bardzo dużo mocnych detergentów. Jest to szampon do zadań specjalnych, który można stosować raz na kilka tygodni. W swoim składzie ma bardzo mocne składniki myjące, które stosowane częściej, mogą podrażnić skórę głowy i doprowadzić do różnych uczuleń, łupieżu czy innych przykrych skutków.

Szampony do włosów 

Pielęgnacja włosów krok po krokuPodział szamponów ze względu na rodzaj skóry głowy i obecne potrzeby jest dość mocno rozwinięty. Jestem z najpopularniejszych produktów, jest szampon przeciwłupieżowy, który służy do zwalczenia konkretnego problemu, czyli łupieżu. Kolejnym szamponem jest ten, który ma zminimalizować wypadanie włosów. Najczęściej są to produkty ziołowe, wykonane z naturalnych składników. Następną możliwością jest szampon do przetłuszczającej się skóry głowy. Duża część osób ma problem właśnie z szybko przetłuszczającymi się włosami, a taki produkt powinien im pomóc. Mają one w swoim składzie składniki, które regulują pracę gruczołów łojowych. Ostatnią naszą propozycją jest szampon do włosów łamliwych i suchych. Są to kosmetyki bogate w wyciągi z różnych ziół, np. lipy. W ich skład wchodzą również substancje, które mają odżywić włosy. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych szamponów, a każdy z nich dopasowany jest do innych problemów ze skórą głowy i samymi włosami. Najlepszym sposobem, który ułatwi Ci podjęcie decyzji, który szampon wybrać, jest obserwacja swoich włosów.

Odżywka do włosów

Drugim podstawowym produktem do pielęgnacji włosów jest odżywka. Powinno się ją stosować po każdym myciu włosów. Zabezpiecza ona włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. podczas rozczesywania włosów szczotką czy spania na poduszce.  Dodatkowo ma za zadanie odżywić włosy i sprawić, że będą lepiej wyglądać. Jaką odżywkę do włosów wybrać?

  • odżywka proteinowa – ich zadaniem przede wszystkim jest wypełnienie ubytków we włosach. Już po pierwszym zastosowaniu będziesz mógł zauważyć zwiększoną objętość i piękne lśnienie! W tym przypadku świetnie sprawdzi się przysłowie: „co za dużo, to niezdrowo”, ponieważ używanie odżywki proteinowej zbyt długo i często, może doprowadzić do tego, że włosy staną się sztywne i bardzo niemiłe w dotyku!
  • odżywka emolientowa – emolientami nazywane są oleje i silikony. Ich zadaniem jest tworzenie na włosach dodatkowej warstwy ochronnej, która ma chronić włosy przed czynnikami zewnętrznymi, np. wysoką temperaturą podczas suszenia włosów. Uważasz, że Twoje włosy są suche i zniszczone? To właśnie odżywki emolientowej potrzebujesz!
  • odżywka humektantowa – ma ona za zadanie mocno nawilżyć włosy. Doskonale sprawdzi się w połączeniu z odżywką proteinową, więc możesz używać ich dwóch naprzemiennie! Odżywka humektantowa niekoniecznie nadaje się do codziennego użytku, ponieważ może mocno obciążyć Twoje włosy!

Dodatkowa pielęgnacja włosów

Mycie włosów szamponem i zabezpieczanie ich odżywkami to podstawowa pielęgnacja włosów. Dodatkowo możesz stosować różne maski czy olejować włosy. Jak to zrobić? Polecanym sposobem „włosomaniaczek” jest olejowanie włosów na podkład. Pierwszym krokiem jest rozczesanie suchych włosów i rozprowadzenie po nich „podkładu”, którym może być np. hydrolat. Następnie nałóż na włosy kilka kropel olejku, np. z awokado i rozprowadź produkt po całych włosach. Włóż włosy pod czepek/czapkę i poczekaj około 40 minut. Kolejnym krokiem jest nałożenie na włosy odżywki, najlepiej sprawdzi się proteinowa. Ponownie nałóż na głowę jakieś nakrycie. Poczekaj kolejne 40 minut i zmyj wszystko szamponem. Na koniec nałóż odżywkę i ją również spłucz. Osusz włosy bawełnianym ręcznikiem i wysusz lub poczekaj, aż same wyschną.  Gotowe! Twoje włosy są teraz bardzo odżywione i świetnie wyglądają! Olejowanie możesz wykonywać raz na tydzień lub dwa, ale nie częściej, ponieważ może to sprawić, że Twoje włosy będą bardziej obciążone!