Zmiana materaca bądź kupno nowego w dzisiejszych czasach nie jest tak problematyczne, jak kiedyś. Wszystko za sprawą szerokiej dostępności tego typu produktów zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Czy jednak każdy materac jest dla nas dobry? Okazuje się, że najlepiej dobierać go na podstawie indywidualnych parametrów – stanu zdrowia, wagi, twardości oraz tego, czy śpimy sami czy we dwoje. To nadal nie ułatwia wyboru biorąc pod uwagę ogrom rodzajów materacy na rynku. Aby ułatwić ten proces, przybliżymy dzisiaj najważniejsze cechy materacy piankowych i lateksowych.
Materace piankowe – charakterystyka
Materace piankowe to jedne z najszerzej dostępnych, a tym samym i najbardziej popularnych materacy i z uwagi na to warto wiedzieć o nich nieco więcej. Współczesne materace do łóżka z wkładem piankowym zbudowane są na bazie innowacyjnej pianki, która posiada wiele zalet. Jest przede wszystkim niewiarygodnie komfortowa – odpowiednio dopasowuje się do ciała oraz stabilizuje kręgosłup. Materace piankowe są także niezwykle trwałe, przez co nie odkształcają się tak szybko. Ich wnętrze może mieć najróżniejsze właściwości dodatkowe, a to za sprawą różnych dostępnych na rynku pianek. Z pewnością wartą uwagi jest pianka termoelastyczna, najczęściej znajdująca się na wierzchu materaca. Jej cechą charakterystyczną jest fakt, że reaguje na temperaturę ludzkiego ciała, a tym samym doskonale dopasowuje się do ciała użytkownika zapewniając przy tym przyjemną miękkość i uczucie otulenia. Innym rodzajem pianki jest pianka wysokoelastyczna, którą często stosuje się jako bazę. To właśnie ona nadaje materacowi sprężystości, elastyczności i trwałości.
Materace lateksowe – charakterystyka
Materac lateksowy ze względu na podobne cechy oraz wkład często uznawany jest za materac piankowy, jednak różni się od niego użytym materiałem. Zamiast pianki zastosowano naturalnego pochodzenia lateks, który produkuje się z mleczka kauczukowego. To właśnie dzięki niemu materace do spania z wkładem lateksowym posiadają wyjątkowo wysokie właściwości antyalergiczne, antybakteryjne i antygrzybiczne. Ponadto struktura lateksu jest porowata, co usprawnia cyrkulację powietrza oraz pomaga zachować odpowiedni poziom wilgoci wewnątrz materaca. W ten sposób powstaje środowisko niekorzystne dla pleśni, roztoczy i innych drobnoustrojów. Materace te więc w szczególności sprawdzają się w przypadku alergików.
Wkład lateksowy kontra wkład piankowy – który lepszy?
Zestawiając ze sobą oba materace zauważyć można, że materac piankowy może okazać się zbyt miękki dla osób, które preferują naprawdę twarde podłoże. Jeśli chodzi o materac lateksowy z kolei, to z uwagi na fakt, że wkład składa się z naturalnego surowca, cena tego materaca jest wyższa. Ekologiczny materac jest także o wiele cięższy od tego piankowego, co może utrudnić transport oraz obracanie.
Wybór odpowiedniego materaca to jedna z cięższych decyzji przy urządzaniu sypialni, jednak aby komfortowo, zdrowo oraz wygodnie się wyspać, trzeba się do tego zadania przyłożyć. W nagrodę otrzymamy podłoże do snu, z którego nie będziemy chcieli rano schodzić. 🙂