Nie ma żadnej przesady w twierdzeniu, że materace sprężynowe – biorąc pod uwagę różne ich typy – pozostają najchętniej wybieranymi materacami. Sprawdzona konstrukcja, ale też ostatnie innowacje w dziedzinie budowy materacy sprężynowych (zobaczymy, że pytanie: „materac piankowy czy sprężynowy?” nie jest do końca dobrze postawione) decydują o wyborach konsumenckich. Materac, który został zbudowany z wykorzystaniem takich lub innych sprężyn (omówimy też ich rodzaje) nadal jest pierwszym wyborem przy zakupie materaca. Postaramy się możliwie przystępnie przybliżyć specyfikę materacy sprężynowych i przekazać o nich użyteczne informacje.

Materace sprężynowe – charakterystyka

Najprostsza klasyfikacja materacy dzieli je na sprężynowe i inne. Materac sprężynowy to taki materac, który w przynajmniej jednej ze swoich warstw zawiera zestaw sprężyn. Nie jest przy tym ważne jakiego rodzaju sprężyny zostały użyte, materacem sprężynowym jest każdy produkt, który w swojej budowie zawiera ten mechaniczny, nie wytworzony jak pianka w laboratorium chemicznym, element. Jeżeli to już ustalone, to dalej możemy mówić o gatunkach materacy sprężynowych. Zasadami klasyfikacji będą: rodzaj sprężyn i łączenie konstrukcji sprężynowych z innymi typami materiałów (co w nowoczesnych materacach sprężynowych jest właściwie regułą).

Jakie rodzaje materacy sprężynowych wyróżniamy?

Jaki materac sprężynowy wybrać?Dziś, przynajmniej w dobrych sklepach, nie spotykamy już prawie wcale „zwykłych materacy sprężynowych”. Nie znamy autora pomysłu na wykorzystanie sprężyn w materacach, ale wiemy, że konstrukcja jest sprawdzona – to fakt historyczny – od wieków. Jednak dziś same sprężyny nie wystarczą. Twórcy materacy tacy jak szwedzki Hilding proponują materace, w których sprężyny są umieszczone w tzw. „kieszeniach”, czyli materace kieszeniowe. Pojedyncze, wydzielone sprężyny zostały umieszczone w kieszeniowych przegrodach, co jest olbrzymim postępem, gdyż wtedy każda sprężyna pracuje niezależnie i tworzy własną strefę przyjmowania nacisku. Dalej, sprężyny też nie są już zwykłe, bo gdy porównamy najnowsze minisprężyny multipocket, których materac może zawierać nawet kilkadziesiąt, to różnica względem kilkunastu zwykłych sprężyn zostanie odczuta przez użytkowników z całą siłą. To rozwiązanie wybitnie poprawia elastyczność punktową, materac kieszeniowy niemalże nie przenosi drgań, każdy jego centymetr kwadratowy jest obszarem autonomicznie reagującym na ciężar. To nie wszystko. Nowoczesne materace sprężynowe (dlatego na wstępie powiedzieliśmy, że zastanawianie się nad wyborem materaca piankowego lub sprężynowego nie jest zupełnie dobrym podejściem) to hybrydy, w których system sprężyn został skomponowany z piankami termoelastycznymi, lateksowymi, itd., a w konstrukcji może pojawić się też mata kokosowa lub inne warstwy. Taki materac nadal będziemy nazywać sprężynowym, proszę tylko zobaczyć jak daleko zaszedł rozwój technologii, która ma służyć naszemu zdrowiu i komfortowi.

Jakie modele materace sprężynowych Hilding warto wybrać?

Dlaczego właśnie Hilding? Przedstawimy dwa wzorcowe, spełniające wszystkie standardy materace tego producenta skandynawskiego, który już niemalże od wieku zajmuje się tworzeniem najwyższej jakości podłoży do spania, gdyż materace sprężynowe Hilding dziś wyznaczają normę i będą stanowić dla Państwa najlepsze przykłady mogące ułatwić wybór.

Hilding Tango to klasyczny materac kieszeniowy o potwierdzonej jakości i walorach użytkowych. Mimo, iż sprężyn kieszeniowych jest w nim co nie miara, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten materac zrolować. „Kieszeniowość” materaca Tango stanowi naprawdę godną podziwu konstrukcję, która skutkuje najwyższym komfortem snu – opracowano fizelinowe wnęki, jedną dla każdej sprężyny. Punkty styku masy ciała na powierzchni materaca muszą być więc opisane wzorem, który uwzględni każdą poszczególną sprężynę jako niezależny punkt wyznaczający niezwykle wysokie współczynniki najważniejszej ze względu na zdrowie i komfort cechy: elastyczności punktowej materaca. Ten materac sprężynowy w wymiarach 140×200 lub 160×200 jest polecany parom śpiącym wspólnie. Dlatego, że jeśli przeprowadzimy prosty eksperyment i po jednej stronie materaca postawimy odważnik 20 kg, a po drugiej ciężar 100 kg, to położenie tego lżejszego odważnika nie zostanie zakłócone przez znacznie większą masę. Tak samo będzie z osobami o różnej wadze. Hybrydowość zostaje wprowadzona do konstrukcji przez użycie znakomitej pianki z lateksu syntetycznego oraz pianki wysokoelastycznej. Tango wyróżnia się jaskrawo w swojej klasie.

Ale można pójść jeszcze o krok dalej i zainteresować się materacami sprężynowymi multipocket (technologia także od Hilding). Najważniejszą cechą układu elementów podstawowych w materacu Hilding Electro są opracowane autorsko unikalne sprężyny typu multipocket, których w materacu znajduje się tak wiele, jak wiele jest włosów na głowie. Zagęszczenie mikrosprężyn połączone z osiągnięciem chemii przemysłowej jakim jest pianka Fusion, daje w wyniku wrażenia, na które znajdujemy wyłącznie słowa „doskonałe”, „znakomite”, „pierwszorzędne”. W jednej z opinii o tym materacu sprężynowym jego użytkowniczka użyła metafor „pływania” oraz „spania w chmurach”. Hilding Electro właśnie taki jest. Warto też wspomnieć o aż 15 latach gwarancji producenckiej na ten model, ale w przypadku Hilding jest to standardem.

Jaka jest cena dobrego materaca sprężynowego?

Budżet oczywiście jest jedną z kluczowych spraw przy wyborze materaca. Ale na co tak naprawdę wydajemy pieniądze, gdy kupujemy materac? Na nasze zdrowie. Dla naszego komfortu. Dla jakości życia, ponieważ prawie połowę naszego życia spędzamy śpiąc… Zdrowie jest bezcenne. Widać to wtedy, gdy zaczynamy lepiej funkcjonować na co dzień, gdyż spaliśmy na właściwym podłożu i sen był zdrowy, głęboki, regenerujący. Widać to, kiedy po pewnym czasie używania najlepszych materacy sprężynowych żegnamy się z bólem kręgosłupa lub innymi schorzeniami ortopedycznymi. Hilding zawsze woli mówić o wartości niż cenie, ponieważ zdrowia nie można wycenić, jakkolwiek na Polskim rynku producent ze Szwecji oferuje naprawdę dobre ceny za produkty najwyższej światowej jakości. Dla przykładu: duży materac 140×200 Hilding Electro możemy mieć u siebie już za mniej niż 4000 PLN. Równie znakomity i wspominany przez nas Tango dla jednej osoby (90×200) to wydatek niecałych 1200 PLN. Cena jest uzależniona od wielkości materaca, jego skomplikowania konstrukcyjnego, ilości testów, które przeszedł i certyfikatów, które zdobył, także od producenta, ponieważ nie każde logo marki oznacza tę samą jakość, co np. „Hilding”. Prosimy rozważyć: jeśli mają Państwo do wyboru znaczną poprawę swojego zdrowia w czasie dziesiątków lat swojego życia, to tysiąc złotych więcej za prawdziwą jakość i realną pomoc zdrowotną nie jest chyba wygórowaną ceną, prawda?

O czym pamiętać wybierając materac sprężynowy?

Przede wszystkim miejmy na uwadze nasze zdrowie. Materac nie jest wyłącznie „narzędziem do spania”, naprawdę dobry materac to także inwestycja (symboliczna, jeśli pomyślimy o długich latach używania porządnego materaca) w nasze zdrowie, która zwraca się w stopniu nieporównanym. Powiedzmy prawdę i zastosujmy argument, na poparcie którego możemy przedstawić wyniki solidnych badań empirycznych: spanie na dobrym materacu przynosi nam lepszą jakość życia oraz – co potwierdzone – życie wydłuża! Tak właśnie się sprawy mają, bowiem zdrowy sen jest podstawą zdrowia ogólnego, wpływa na nasze zachowanie i przytomność za dnia. O tym należy pamiętać wybierając materac sprężynowy.