Niedoskonałości na twarzy mogą skutecznie obniżyć naszą pewność siebie, szczególnie jeśli próbujemy różnych metod, a one nie przynoszą żadnych skutków. W tym przypadku wiele osób decyduje się na kurację izotekiem. Co należy wiedzieć przed przyjęciem tego leku? Dowiedz się więcej!

Czym jest izotek?

Izotek to lek znany przede wszystkim tym, którzy zmagają się z ciężką odmianą trądziku. Jest to bowiem środek, który jest stosowany wtedy, gdy wszystkie inne leki na tę dolegliwość nie działają. Izotek sam w sobie jest organicznym związkiem chemicznym i pochodną witaminy A. Jego pełna nazwa to izotretynoina. Wyróżnia się tym, że ma bardzo silne działanie i zapewnia wyraźne efekty. Sprawdza się w walce z różnymi rodzajami trądziku – pospolitego, guzkowo-torbielowatego, ropowiczego czy skupionego. Wynika to z tego, że izotek zatrzymuje wzrost gruczołów łojowych, które są odpowiedzialne za pojawienie się niedoskonałości. Dzięki niemu ich aktywność zostaje skutecznie zmniejszona, przez co nie pojawiają się nowe wypryski.

Jak zacząć kurację izotekiem?

Kuracja izotekiem - co należy wiedzieć?Należy mieć na uwadze, że działanie izoteku jest bardzo intensywne, dlatego jest on dostępny tylko na receptę. Jeśli chcemy rozpocząć kurację, musimy skonsultować się ze specjalistą, czyli dermatologiem. Izotek jest wykorzystywany jako ostatnia deska ratunku – dopiero wtedy, gdy wszelkie inne opcje nie przynoszą żadnych efektów, lekarz decyduje się na przepisanie tego leku. Jego dawka powinna być indywidualnie dostosowana do każdego pacjenta. Dopasowuje się ją na podstawie masy ciała oraz intensywności objawów. Na samym początku jest to około 0,5 mg/kg mc na dobę. Jeśli zależy nam na tym, aby zauważyć efekty, musimy być cierpliwi. Aby izotek skutecznie zadziałał, trzeba zastosować całą przepisaną ilość. Pamiętajmy o tym, aby zażywać lek zgodnie z zaleceniami lekarza i w razie niepożądanych skutków ubocznych skontaktować się z nim.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania izoteku?

Ze względu na specyficzne właściwości izotek nie będzie dobrym wyborem we wszystkich przypadkach. Źródła wskazują, że nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Nie sprawdzi się również u osób zmagających się z niewydolnością wątroby, podwyższonym stężeniem lipidów we krwi. Przeciwwskazanie do zażywania izoteku to ponadto uczulenie na izotretynoinę lub jakąkolwiek inną zawartą w nim substancję.

Jak przyjmować izotek?

Decydując się na kurację izotekiem, należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa i przestrzeganiu zaleceń. Kluczowe jest to, aby lek przyjmować z posiłkiem. Podczas leczenia powinniśmy unikać przebywania na silnym słońcu. Zrezygnujmy ponadto ze stosowania kosmetyków, które mają działanie wysuszające lub złuszczające, które mogłyby niepotrzebnie podrażnić skórę. Niewskazane jest również używanie peelingów w trakcie i po kuracji. Standardowy czas, po którym można zauważyć pierwsze efekty, to od 16 do 24 tygodni od rozpoczęcia leczenia. Wówczas objawy trądziku zaczynają się cofać. U przeważającej części pacjentów już potem nie nawracają. Może się jednak okazać, że kuracja nie będzie skuteczna. Na następną możemy zdecydować się dopiero po upływie co najmniej 8 tygodni.

Jakie są skutki uboczne kuracji izotekiem?

Chociaż kuracja izotekiem uważana jest za niezwykle skuteczną, to powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że wraz z jej rozpoczęciem możemy się narazić na ewentualne skutki uboczne. Podczas zażywania izoteku możemy doświadczyć wysypek skórnych, reakcji anafilaktycznych i alergicznych czy też suchość skóry, jamy ustnej oraz oczu. Niekiedy występują również dolegliwości jelit, zapalenie nerek, wątroby czy nawet zaburzenia psychiczne.

Jak jeszcze walczyć z niedoskonałościami?

Trądzik pospolity to niezwykle uciążliwa dolegliwość, która nie dość, że może wywoływać dyskomfort, a nawet ból, to jeszcze prowadzi do znacznego obniżenia poziomu pewności siebie. Silnie występujące wypryski na twarzy nie prezentują się bowiem zbyt estetycznie. Jeśli zmagamy się z podobnym problemem, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na praktykowane nawyki i zwyczaje. Często się okazuje, że to właśnie nieodpowiedni styl życia przyczynia się do pogłębienia niedoskonałości. Mowa tu przede wszystkim o niezdrowej diecie – spożywanie dużej ilości przetworzonych, bogatych w cukier lub ostrych produktów zwiększa szansę na wystąpienie wyprysków. Może również sprawić, że nasza cera będzie wyglądała na niezdrową. Aby temu zapobiec, zrezygnujmy z takich przekąsek. Zastąpmy je owocami oraz warzywami, które dostarczą organizmowi niezbędne składniki odżywcze, jak na przykład cynk czy kwasy omega-3. Bardzo ważne będzie również zadbanie o odpowiedni poziom higieny. Powinniśmy dopilnować tego, aby niepotrzebnie nie dotykać twarzy brudnymi rękami. To bowiem najprostszy sposób na to, aby przenieść zanieczyszczenia i bakterie.

Warto też nie zapominać o regularnej zmianie pościeli oraz ręczników, ponieważ to artykuły, które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą. Należy dawać je do prania przynajmniej raz na tydzień, aby zapobiec rozwojowi bakterii, drobnoustrojów i innych szkodliwych mikroorganizmów. Aby zachować poziom higieny na najwyższym poziomie, możemy zainwestować w dodatkowe elementy, jak na przykład materac o właściwościach antyalergicznych. Taki produkt gwarantuje optymalną cyrkulację powietrza, a do tego zapobiega gromadzeniu się wilgoci i bakterii. Jeśli zależy nam na modelu o podobnym działaniu, odwiedźmy sklep stacjonarny Sosnowiec lub poszukajmy dodatkowych informacji na stronie https://fit4sleep.pl/.

Izotek to silny lek, dlatego przed zdecydowaniem się na jego przyjmowanie powinniśmy zapoznać się z ewentualnymi przeciwwskazaniami. Jeśli rozpoczniemy kurację, będziemy mogli skutecznie zredukować oznaki trądziku pospolitego i zmniejszyć stany zapalne na twarzy.

Przeczytaj także: Jak dobrać twardość materaca do swojej wagi?