Jeździectwo to przepiękny sport, który wiąże się z możliwością przebywania na świeżym powietrzu w towarzystwie wrażliwych zwierząt. Jazda konna to dobry pomysł na spędzanie czasu wolnego dla wszystkich członków rodziny. Dla kogo ta aktywność będzie odpowiednia? Czym charakteryzuje się jeździectwo rekreacyjne, a czym sportowe?
Jeździectwo – sport, na który nigdy nie jest za późno
Jeździectwo jest sportem, z którym przygodę można zacząć praktycznie w każdym wieku. Praktycznie nie istnieją tu żadne ograniczenia! W szkółkach jeździeckich uczą się często dzieci w wieku 5 lat, a emeryci chętnie wybierają się na przejażdżki po lesie. Dzięki temu, jeździectwo jest często pasją całych rodzin. W szczególności dotyczy to zawodników startujących w zawodach, którzy pasję do koni dziedziczą od starszych pokoleń. Jednak również hobbyści, którzy chcą jeździć tylko rekreacyjnie, mogą dobrze bawić się podczas wspólnych wyjazdów w teren czy pracy z koniem na placu. Warto pamiętać o tym, że jeździectwo to nie tylko treningi! Duże znaczenie ma też dbanie o konia, przebywanie z nim i nawiązywanie więzi. Również członkowie rodziny, którzy nie chcą jeździć, mogą miło spędzać czas w stajni z czworonożnym przyjacielem.
Jazda rekreacyjna – jak znaleźć dobrą szkółkę?
Większość osób rozpoczynających naukę jazdy konnej kieruje się do szkółek oferujących lekcje. Warto na tym etapie zachować rozwagę i znaleźć miejsce, które traktuje zwierzęta z szacunkiem. Po czym poznać dobrą stajnię, która nie wykorzystuje koni jedynie w celach zarobkowych, bez uwzględnienia ich naturalnych potrzeb? Przede wszystkim, zwierzęta powinny mieć dostęp do pastwiska, na którym znajduje się woda i siano. Podstawową potrzebą koni jest bowiem pobieranie paszy objętościowej pod postacią trawy i siana. Jeśli w stajni znajdują się jedynie piaszczyste padoki, na których konie stoją wiele godzin bez jedzenia – wpływa to szkodliwie na ich samopoczucie i zdrowie układu pokarmowego. Boksy powinny być czyste – również w nich konie powinny mieć dostęp do siana. Ważne jest to, aby każdy zwierzak posiadał swój własny, dopasowany sprzęt. Konie powinny pracować maksymalnie dwie godziny w ciągu dnia. Jeśli użytkowane są pod większą ilością klientów, dzieje się to z nadwyrężeniem ich kondycji i zdrowia. Jazdy powinny być prowadzone przez instruktora z uprawnieniami. Niestety nie jest to kwestia uregulowana prawnie i często zatrudniane są osoby niemające odpowiedniego doświadczenia – zarówno w obyciu ze zwierzętami, jak i na obszarze pedagogicznym. Warto więc zawsze poprosić o certyfikat instruktora sportu lub dokument potwierdzający bycie trenerem, który utrzymał uprawnienia od Polskiego Związku Jeździeckiego.
Początek przygody z końmi – podstawowe wyposażenie
Rozpoczynając przygodę z końmi, koniecznie trzeba wyposażyć się w kilka podstawowych elementów wyposażenia. Szeroki wybór sprzętu jeździecko można znaleźć w sklepie internetowym https://cheval.pl/. Jakie części stroju jeźdźca są potrzebne na pierwszych jazdach?
- Kask
- Bryczesy
- Sztyblety i czapsy
- Rękawiczki
Jazda konna jest sportem, który intensywnie obciąża organizm, a podczas pierwszych treningów mięśnie są poddawane dużym obciążeniom. Ważne jest więc to, aby zadbać o regenerację. Szczególne znaczenie ma dobrze dopasowany materac – najlepiej z asortymentu renomowanej marki, takiej jak https://hilding.pl/. Dzięki niemu będzie możliwe uniknięcie nadmiernego napięcia mięśniowego i zregenerowanie sił przed kolejnym treningiem.
Własny koń – kiedy jest dobrym pomysłem?
Choć zakup konia jest marzeniem wielu osób, warto zdawać sobie sprawę ze wszystkich aspektów takiej decyzji. Zakup zwierzęta jest tak naprawdę najmniejszym problemem. Choć często konieczne są długie poszukiwania i wykonywanie badań kupna-sprzedaży w celu znalezienia zdrowego konia bez większych problemów zdrowotnych, zdecydowanie większe trudności wiążą się z utrzymaniem zwierzaka. Przede wszystkim, potrzebne są duże nakłady pieniężne. Co miesiąc należy uregulować koszt pensjonatu, zamówić paszę, a często niezbędne jest też doliczenie kosztów kowala i fizjoterapeuty. Do tego, na etapie nauki (i nie tylko) konieczne jest współpracowanie z trenerem. Dużym wyzwaniem może okazać się samo znalezienie odpowiedniej stajni dla czterokopytnego członka rodziny. Mało pensjonatów oferuje bowiem warunki, które spełniają oczekiwania właściciela. Jakim zapleczem powinna dysponować dobra stajnia pensjonatowa?
- Bezpieczna stajnia – boksy odpowiedniej wielkości, regularnie sprzątane, ze stabilnymi przegrodami.
- Pastwiska – najlepiej trawiaste, z dostępem do wody. Konie sportowe powinny mieć też dostęp do indywidualnych kwater.
- Plac do jazdy z dobrym podłożem – najlepiej jeśli będzie oświetlony. Podłoże, które w największym stopniu minimalizuje ryzyko kontuzji to piasek kwarcowy.
- Oświetlona hala – niezbędna w sezonie jesienno-zimowym.
- Karmienie według zaleceń właściciela – dieta ma ogromne znaczenie w życiu każdego konia. Obecnie najpopularniejszym systemem jest przygotowanie zwierzakowi pudełek z dobraną indywidualnie paszą i z suplementami.
Jeździectwo sportowe – specyfika sportów konnych
Jeździectwo sportowe wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Jednak mimo tego, dla wielu rodzin staje się prawdziwą pasją i sposobem na życie. Wyjazdy na zawody są bardzo czasochłonne – podobnie jak treningi. Dodatkowo wiąże się to z koniecznością posiadania dużego budżetu. Koń przeznaczony do sportu potrzebuje regularnej opieki weterynarza, kowala i fizjoterapeuty, a same wyjazdy na zawody nie należą do najtańszych. Ważne jest też dbanie jeźdźca o swoją kondycję fizyczną. Problem zdrowotny, który często dotyka osoby trenujące ujeżdżenie i skoki przez przeszkody to ból pleców. Aby mu zapobiegać warto regularnie wzmacniać mięśnie głębokie i spać optymalnych warunkach. Sypialnię należy wyposażyć w wygodne łóżko, z materacem i poduszkami wysokiej jakości. Szeroki wybór elementów wyposażenia sypialni można znaleźć w sklepie internetowym https://www.sleepmed.pl/#produkty.
Jazda konna – zarówno w szkółce, jak i na własnym koniu – to dla wielu osób prawdziwa pasja. Jest to aktywność nieznająca praktycznie żadnych ograniczeń. Dlatego w stajni może się dobrze bawić praktycznie cała rodzina!
Materiał partnera Sleepmed.pl