To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Ogólnie pojęty stres definiuje się jako reakcję organizmu na wydarzenie, które zakłóca jego równowagę. Może być ono obciążające lub przekraczające nasze zdolności do skutecznego poradzenia sobie. Niestety, stres jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia, a w ostatnim czasie coraz więcej osób zmaga się z tą przypadłością. Kwestia ta nie zależy od wieku, płci czy stanu zdrowia, dlatego warto dowiedzieć się, jak przewlekły stres może wpłynąć na nasz organizm oraz jak sobie z tym radzić.

Czym jest i jak objawia się chroniczny stres?

Bez wątpienia stres to stale rosnący problem społeczny oraz medyczny. Jak się okazuje — praktycznie na każdym kroku jesteśmy narażeni na czynniki stresowe. Jednak efekty działania stresy krótkotrwałego i przewlekłego na organizm znacznie się od siebie różnią. W pierwszym przypadku mamy natychmiastowe skutki. Z reguły są one odwracalne, a same dolegliwości nie utrzymują się zbyt długo. Jeśli chodzi o stres chroniczny, to mowa o nim, kiedy pojawia się nawet w stopniu umiarkowanym, ale działa przed długi czas. Wówczas dochodzi do wyczerpania się zasobów organizmy, przez co pojawiają się skutki odległe w czasie. Zalicza się do nich wiele poważnych chorób. A po czym poznać chroniczny stres. Najczęściej mówi się o trzech reakcjach — reakcji fizjologicznej, reakcji emocjonalnej i reakcji intelektualnej. Są one zarówno objawem, jak i skutkami ubocznymi stresu przewlekłego. A co się do nich zalicza?

Reakcje fizjologiczne

Chroniczny stres - jak wpływa na zdrowie człowieka?Ciągły stres znacząco wpływa na odporność, powodując jej spadek. Ponadto, przez niego stajemy się nadwrażliwi na bodźce zewnętrzne, które mogą prowadzić do bólu głowy czy złego samopoczucia. Inną kwestią jest wzrost wydzielania adrenaliny i noradrenaliny.

Reakcje emocjonalne

Chroniczny stres wiąże się z ciągłym uczuciem strachu i niepokoju. Łączy się to z drażliwością frustracją, poczuciem beznadziejności czy obniżonym poczuciem własnej wartości. Często także pojawiają się tiki nerwowe, a w skrajnych przypadkach — unikanie kontaktów z ludźmi lub prowokowanie konfliktów i kłótni.

Reakcje intelektualne

Stres odbija się dodatkowo w strefie intelektualnej. Do najczęstszych objawów z tej strony zalicza się zaburzenia koncentracji, pamięci czy procesów poznawczych. Pojawia się nieprzyjemne uczucie pustki w głowie lub luki w pamięci. W ten sposób obniża się nasza efektywność, a także tempo pracy.

Przewlekły stres a zdrowie człowieka

Każdy czynnik przyczyniający się do zaburzenia równowagi w organizmie na dłuższą metę przyczynia się do pojawienia się różnych chorób czy problemów zdrowotnych. Do tych wynikających z chronicznego stresu zalicza się m.in.:

  • zaburzenia hormonalne prowadzące do zwiększenia poziomu kortyzolu, a obniżenia dopaminy i serotoniny. Skutkiem tego jest gorsze samopoczucie, a w niektórych sytuacjach — depresja,
  • wcześniej wspomniane zmiany hormonalne mogą również wpłynąć na funkcjonowanie tarczycy. Podwyższony poziom kortyzolu przyspiesza pracę tego gruczołu, co często skutkuje nadczynnością tarczycy. Może doprowadzić również do pojawienia się chorób autoimmunologicznych,
  • osłabienie kondycji stawów i inne problemy reumatyczne, których problemem jest adrenalina. Może wpłynąć na usztywnienie powięzi i ścięgien, a także przyczynić się do zmian chorobowych w kościach i stawach,
  • przewlekłe bóle głowy, które również są spowodowane nadmiernym wydzielaniem adrenaliny. Chroniczne bóle mogą przełożyć się również na pojawianie się migreny,
  • zawał mięśnia sercowego oraz udar, gdyż silny stres wpływa na agregację płytek krwi, czyli ich zlepianie. Prowadzi to do powstania skrzepów, które mogą zablokować naczynia krwionośne.

Jak radzić sobie ze stresem?

W wielu nowych lub ważnych sytuacjach mimowolnie się stresujemy. Jednak nie pozwólmy, aby stres wpłynął na nasze zdrowie i jak najszybciej poradźmy sobie z nim! Pomóc w tym mogą cztery sprawdzone sposoby na odprężenie się!

Chwila relaksu w cichej sypialni

Nie ma nic przyjemniejszego, niż położenie się do wygodnego łóżka po ciężkim dniu. Możemy tutaj oglądać telewizję, czytać książkę lub po prostu się zrelaksować. Pamiętajmy jednak, aby zagwarantować sobie komfortowe podłoże do spania, jakim jest odpowiednio dopasowany materac, np. lateksowy https://sleepinghouse.pl/18-materace-lateksowe.

Domowe spa

Zabiegi, jakie możemy wykonać w ramach domowego spa, pozwalają na rozluźnienie się. W ten sposób zapominamy o całym dniu, a stres praktycznie znika. Po wykonaniu domowego spa warto położyć się w odpowiednio skomponowanym łóżku, w którym znajdziemy np. materac wysokoelastyczny https://hilding.pl/kategoria/materace-wysokoelastyczne/.

Ulubiona aktywność fizyczna

Sport to jeden z najlepszych, a zarazem najzdrowszych mechanizmów radzenia sobie z problemami. Wynika to z faktu, że organizm człowieka już po ok. 30 minutach wysiłku fizycznego rozpoczyna nadprogramową produkcję endorfin. Objawia się to poprzez uczucie zadowolenia i szczęścia. Nic zatem dziwnego, że sport jest dobry na wszystko, a zwłaszcza na stres! A po wysiłku fizycznym pamiętajmy, aby odpocząć i zregenerować się w komfortowym łóżku, a o jego komponowaniu więcej powie http://materac-ortopedyczny.pl/.

W niektórych sytuacjach nie da się uniknąć stresu. Jednak z uwagi na destrukcyjne działanie, warto znaleźć najlepszy dla siebie sposób na odprężenie się i zrelaksowanie. Może to być oglądanie serialu w łóżku, sport czy też spotkanie ze znajomymi.