Smartfon stał się nieodłącznym elementem współczesnego życia, pełniąc nie tylko funkcję komunikacji, ale także rozrywki, narzędzia pracy oraz źródła informacji. Jednakże szybki rozwój technologiczny sprawia, że na rynku możemy znaleźć coraz więcej różnych marek i modeli smartfonów, co z kolei przyczynia się do rodzenia wątpliwości à propos zakupu konkretnego urządzenia. Wybór dobrego smartfona staje się więc wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które nie orientują się w nowinkach i kwestiach technologicznych. Pojawia się też pytanie: czym kierować się podczas zakupu telefonu? W tym artykule dowiesz się, jak znaleźć dla siebie idealny smartfon!
System operacyjny
Pierwszym krokiem przy zakupie smartfona jest zdecydowanie wybór systemu operacyjnego. Obecnie największą popularnością cieszy się Android oraz iOS – każdy z tych systemów ma swoje wady i zalety, z którymi warto się zapoznać. Nawet jeśli do tej pory korzystaliśmy z Androida, powinniśmy być otwarci na inne rozwiązania. Niektórzy uważają, że to iOS obsługiwany w iPhone’ach jest aktualnie najlepszym systemem operacyjnym, a po zakupie pierwszego telefonu tej marki trudno wrócić do Androida. Trudno zaprzeczyć, że jest w tym sporo racji, jednakże nie oznacza to do razu, iż każdy z nas powinien posiadać iPhone’a. Zwróćmy uwagę na własne potrzeby i pod tym kątem zdecydujmy się na odpowiedni system operacyjny. Zwróćmy przy tym uwagę na to, aby był on jak najnowszy.
Procesor oraz ilość pamięci RAM
Drugim najważniejszym czynnikiem podczas wyboru smartfona jest niewątpliwie wydajność procesora oraz ilość pamięci RAM. Dlaczego te elementy są jednak tak istotne? Przede wszystkim dlatego, że wydajny procesor oraz duża ilość pamięci pozwalają na sprawne i płynne korzystanie z telefonu. Zarówno smartfon, jak i znajdujące się na nim aplikacje, szybko się uruchamiają, a ich praca nie ulega zakłóceniom. Poza tym wpływa to również na wielozadaniowość telefonu – wiele aplikacji może być włączonych w tym samym czasie, nie zaburzając wzajemnie swojego działania. Duża ilość pamięci Ram pozwala także na przechowywanie większej ilości plików, np. zdjęć i filmów z aparatu.
Rozdzielczość ekranu
Szukając odpowiedniego telefonu, z pewnością też zależy nam na tym, aby poziom jakości obrazu był jak najwyższy. Dlatego podczas wyboru smartfona warto również zwrócić uwagę na taki parametr jak rozdzielczość ekranu. Im ma on wyższą wartość, tym więcej pikseli znajduje się na ekranie, co przekłada się na wyraźniejszy i bardziej szczegółowy obraz. Może to być istotny aspekt zwłaszcza dla tych osób, które lubią oglądać filmy na telefonie czy też czytać treści. Ponadto wyższa rozdzielczość ekranu stanowi też wartość estetyczną, oferującą głębokie kolory oraz kontrast.
Aparat fotograficzny
Wielu z nas podczas wyboru nowego telefonu zdecydowanie najczęściej zwraca uwagę na aparat fotograficzny. Zależy nam bowiem na możliwości wykonywania jak najlepszej jakości zdjęć. I oczywiście nie ma w tym nic złego! Posiadanie smartfona z aparatem o dobrej rozdzielczości pozwala na tworzenie atrakcyjnych treści, co jest szczególnie istotne dla osób pracujących w social media, ale też dla tych, które po prostu chcą uwiecznić niektóre wyjątkowe momenty w jak najlepszej formie. Skupiając się jednak jedynie na rozdzielczości aparatu, możemy szybko zawieść się na innych parametrach nowo kupionego smartfona. Dlatego też pamiętajmy o tym, aby nasz wybór nie był uwarunkowany wyłącznie możliwościami aparatu w telefonie.
Żywotność baterii
Myśląc o zakupie nowego telefonu, z pewnością zależy nam także na tym, aby był on wydajny i nie potrzebował częstego ładowania. Warto więc zwrócić uwagę na taki element jak żywotność baterii. Determinuje ona to, jak długo możemy korzystać ze smartfona bez konieczności ponownego ładowania. Jeśli więc często korzystamy w ciągu dnia z telefonu, zdecydowanie nie należy pomijać tego parametru podczas poszukiwań idealnego urządzenia. Duża pojemność baterii jest też po prostu wygodna i ekonomiczna. Nie musimy martwić się o to, czy przypadkiem telefon się nie rozładuje, a my nie będziemy posiadali przy sobie ładowarki.
Dodatkowe funkcje
Aby nowy telefon mógł nam się dobrze sprawdzać i sprawnie funkcjonować, przed zakupem warto również zapoznać się z jego dodatkowymi funkcjami. Wodoodporność, NFC, czytnik linii papilarnych czy tryb oszczędzania energii to tylko kilka z wielu funkcji, które dobry smartfon powinien posiadać. Przykładowo NFC to technologia umożliwiająca szybką i bezprzewodową wymianę danych między urządzeniami, płatności zbliżeniowe oraz korzystanie z innych funkcji zbliżeniowych, takich jak weryfikacja tożsamości czy zdalne sterowanie. Jest to więc niezwykle korzystne udoskonalenie telefonu, zwłaszcza we współczesnym świecie, kiedy nie trzeba nawet pamiętać o portfelu, wychodząc z domu. Z kolei tryb oszczędzania energii może przedłużyć czas działania smartfona poprzez ograniczenie niektórych funkcji oraz wydajniejsze zarządzanie zużyciem energii.
Cena smartfona
Na koniec warto też oczywiście skupić się na samej cenie nowego smartfona. Na szczęście wśród ofert możemy znaleźć różnorodne modele, zarówno za kilkaset, jak i nawet kilka tysięcy złotych. Musimy więc zastanowić się, jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na nowe urządzenie. Jednocześnie jednak powinniśmy liczyć się z tym, że im niższa cena, tym mniej funkcji i mniej wydajny może być telefon. Warto więc znaleźć pewien kompromis między funkcjonalnością a ceną.
Pamiętajmy natomiast, że zdecydowanie nie warto oszczędzać na zakupie nowego i wygodnego materaca. Odpowiada on bowiem za jakość wypoczynku, a tym samym za nasze zdrowie i samopoczucie. Wiele doskonałych modeli możemy znaleźć w salonach w Sosnowiec.
Podczas wyboru nowego smartfona liczy się zatem wiele czynników. Jeśli zależy nam na tym, aby nowe urządzenia służyło nam jak najdłużej i spełniło nasze wymagania, warto zwrócić uwagę na powyżej wymienione parametry. System operacyjny, żywotność baterii czy ilość pamięci RAM zdecydowanie są najważniejszymi elementami podczas poszukiwań idealnego smartfona.