Kawa to jeden z napojów popularnych na całym świecie. Jest uniwersalna i powszechnie lubiana, a ilość różnych rodzajów ziaren dostępnych w sklepach może wydawać się przytłaczająca. Które z nich najlepiej sprawdzają się do przygotowania w domowych warunkach? Podpowiadamy, jak odnaleźć się wśród różnorodnych gatunków i mieszanek, które znajdziesz na sklepowych półkach. Wybierz idealną kawę ziarnistą i ciesz się wyjątkowym aromatem podczas każdego poranka.

Dlaczego warto postawić na kawę ziarnistą?

Choć może się wydawać, że w domu zdecydowanie prostsze jest przygotowanie kawy sypanej bądź rozpuszczalnej, zdecydowanie lepiej postawić na pełne ziarna. Z czego to wynika? Przede wszystkim kawa ziarnista jest lepszej jakości i posiada o wiele bogatszy aromat. Już podczas mielenia można poczuć wyjątkowy zapach. Dużym atutem jest też sam smak. Wielu koneserów jednoznacznie stwierdza, że kawa zmielona bezpośrednio przed spożyciem po prostu jest lepsza.
Jednak to nie wszystko! Kawa ziarnista jest też zdrowsza od mielonej. Dostarcza do organizmu więcej substancji odżywczych. Jest bogata w przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki. Wspomaga metabolizm, pomaga w chudnięciu, a także oczyszcza organizm z toksyn. Regularne picie dobrej jakościowo kawy wspiera kondycję układu krążenia i ogranicza ryzyko występowania chorób serca.
Warto też wziąć pod uwagę to, że kawa ziarnista pobudza bardziej, niż sypana czy rozpuszczalna. Jest to odpowiedni wybór dla wszystkich osób, którym zależy na dodatkowym zastrzyku energii w ciągu dnia. Filiżanka kawy ziarnistej w połączeniu z krótką, 15-minutową drzemką na wygodnym materacu, np. jednym z dostępnych tutaj https://fit4sleep.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-140×200/, to doskonały sposób na szybką poprawę samopoczucia.

Poznaj regiony kawowe

Parzenie kawy w domu - jakie ziarna wybrać?Na smak kawy wpływa m.in. region pochodzenia ziaren. Wynika to z tego, że już podczas wzrostu roślin, na smak produktu końcowego składają się rozmaite czynniki naturalne. Mowa tu m.in. o rodzaju gleby czy rocznej ilości opadów. Czym charakteryzują się właściwości ziaren z poszczególnych kontynentów?
  • Azja – kawa azjatycka charakteryzuje się pewną goryczą i smakiem, który określany jest czasem jako „ziemisty”. Najwięksi eksporterzy z tego regionu to Indie, Wietnam oraz Indonezja.
  • Afryka – kawa afrykańska często jest dość kwaśna, a jej smak jest bardzo specyficzny. Wyróżnia się żywym i intensywnym aromatem, w którym znajduje się minimalna ilość słodyczy.
  • Ameryka Południowa – kawa z Ameryki Południowej cieszy się dużą popularnością ze względu na jej łagodny smak i lekki aromat. Można kupić ją praktycznie wszędzie – zarówno w małych sklepach, jak i w dużych marketach, w miastach takich jak Sosnowiec. Często wyczuwalne nuty smakowe to orzech oraz czekolada.
  • Ameryka Środkowa – kawa pochodząca z tego regionu nie jest tak słodka, jak ta z Ameryki Południowej. Stanowi połączenie wspomnianej delikatności, z charakterystyczną afrykańską kwaskowatością.

Najpopularniejsze gatunki kawy

Dwa główne gatunki kawy to arabika i robusta. Jeśli chcesz wybrać idealne ziarna, perfekcyjnie dopasowane do Twoich indywidualnych upodobań, koniecznie musisz poznać ich charakterystykę.

Arabika

To rodzaj kawy, który jest zdecydowanie najczęściej spotykany na sklepowych półkach. Arabikę uprawia się na dużych wysokościach, a jej owoce dojrzewają około 9 miesięcy. Jest nieco bardziej wymagająca niż robusta. Wynika to z jej mniejszej odporności na temperaturę oraz wrażliwości na szkodniki. Charakteryzuje się delikatnym aromatem. Jej smak różni się znacznie w zależności od stopnia wypalenia, ale zazwyczaj wyczuwalne są nuty owocowe i czekoladowe. Napar jest dość uniwersalny – to właśnie dlatego arabika jest tak chętnie wybierana. Sprawdza się dobrze zarówno w formie espresso, jak i cenionego w dzisiejszych czasach, mlecznego cappuccino.

Robusta

Robusta jest łatwa w uprawie, a jej zbiory są zazwyczaj zdecydowanie bardziej obfite, niż ma to miejsce w przypadku arabiki. Jest często wykorzystywana podczas przygotowywania mieszanek kawowych. Wszystko to sprawia, że jej cena jest bardzo przystępna. Robustę często wykorzystuje się do przygotowywania kawy mielonej. Charakteryzuje się wysoką zawartością kofeiny. To dobry wybór dla osób, które cenią sobie mocny i intensywny smak, który czasem jest też dość gorzki. Aromat robusty zdominowany jest zazwyczaj przez nuty drzewne.
Warto pamiętać, że istnieje zdecydowanie więcej gatunków kaw, niż wspomniana arabika i robusta. Jednak są one zdecydowanie bardziej niszowe i z reguły  trzeba szukać ich w sklepach dla prawdziwych koneserów.

Palenie kawy ma znaczenie

Na smak i zapach kawy ziarnistej ogromny wpływ ma proces palenia. Warto zwracać uwagę m.in. na datę umieszczoną na opakowaniu – im produkt jest starszy, tym mniejszą ma intensywność. Kluczowy jest też stopień wypalenia. Ten aspekt należy rozpatrywać pod kątem tego, w jakim ekspresie ziarna mają zostać zaparzone. Do ekspresów automatycznych najlepiej nadają się kawy palone dłużej, natomiast do tych przelewowych poleca się jaśniejsze ziarna, o krótszym czasie palenia.
Oznaczenie stopnia palenia kawy jasnym kolorem  oznacza, że smak powinien być lekki, a aromat owocowy. Kolor takiego napoju powinien być mleczno-czekoladowy. Średnio palone ziarna są nieco słodsze, ale jednocześnie stają się bardziej gorzkawe, a te ciemno palone smakują nieco przyprawami, drewnem i dymem.
Jak wybrać najlepszą kawę dla siebie? Najprostszym sposobem jest próbowanie różnych ziaren. Im więcej gatunków przetestujesz w swojej kuchni, tym większe jest prawdopodobieństwo, że znajdziesz produkt idealnie dopasowany do swoich własnych kubków smakowych.