Częste kłótnie, napięta atmosfera, nieposprzątane mieszkanie… To elementy, które często kojarzą się z mieszkaniem ze współlokatorem. Wcale nie musi tak być! Jeśli wiemy, jak prawidłowo się komunikować, możemy żyć w zgodzie nawet z osobą, która jest całkiem inna niż my. Dowiedz się, jak to zrobić!
Ustal granice
Znajomość ze współlokatorem to relacja jak każda inna. Oznacza to, że powinniśmy nie bać się jasno się komunikować i wyraźnie stawiać granice. To niezbędne, aby każdy czuł się dobrze we wspólnym otoczeniu. Dzięki granicom możemy kontrolować to, jak ktoś inny się do nas odnosi. Pozwalają nam uniknąć sytuacji, w której druga strona nie respektuje naszych uczuć lub nas nie szanuje. Jeśli mieszkamy z obcą osobą, może się okazać, że nie będziemy zgadzać się w różnych kwestiach. Nie jest to jednak powód do kłótni czy nieporozumień – możemy jasno określić swoje oczekiwania, dzięki czemu żadna ze stron nie będzie pokrzywdzona.
Ustal harmonogram sprzątania
Sprzątanie mieszkania to jedno z największych wyzwań, jeśli chodzi o dzielenie mieszkania z innymi osobami. Często jest to kwestia, która wzbudza wiele kłótni i generuje napięcie. Może bowiem się okazać, że nasz współlokator będzie miał całkiem inne podejście do czystości niż my sami. Niektóre osoby nie przepadają za porządkiem i pozwalają, aby w ich wnętrzu zapanował chaos. Inni z kolei przesadnie dbają o regularne sprzątanie, są pedantyczni i nie godzą się na żaden bałagan. Żadna z takich skrajności nie jest dobra. Ważne, aby zachować równowagę. Pomoże nam w tym harmonogram sprzątania. Dzięki temu nie doprowadzimy do sytuacji, w której po raz kolejny musimy sami czyścić mieszkanie. Będzie to bowiem rozdzielone sprawiedliwie. Możemy ustalić, że co tydzień inna osoba będzie odpowiedzialna za gruntowne porządki. Warto też porozmawiać o tym szczerze. Może się bowiem okazać, że te czynności, za którymi my nie przepadamy, dla naszego współlokatora nie będą stanowić żadnego problemu. Rozdzielając się zadaniami w ten sposób, znacznie ułatwimy sobie utrzymanie mieszkania w czystości.
Szanuj cudzą przestrzeń
Choć wizja posiadania współlokatora, z którym możesz codziennie rozmawiać i dzielić się wszystkim, wydaje się kusząca, nie wszyscy pragną tego samego. Są osoby, które naturalnie zachowują większy dystans i nie chcą się zbytnio angażować. Jeśli nasz współlokator ma tego typu charakter, powinniśmy to uszanować. Nie możemy zanadto się narzucać albo nadmiernie oferować swoją przyjaźń. Kiedy nie widzimy zainteresowania z drugiej strony, poprzestańmy na poprawnych, koleżeńskich stosunkach. To w zupełności wystarczy, aby żyć w zgodzie.
Jeśli dotychczas mieszkaliśmy sami, musimy stać się bardziej wyczuleni na innych. Oznacza to, że powinniśmy brać pod uwagę fakt, że druga osoba dzieli z nami tę samą przestrzeń. Bardzo wcześnie rano albo późnym wieczorem spróbujmy być cicho, aby niepotrzebnie nie budzić naszego współlokatora. Starajmy się ponadto nie robić rzeczy, które mogłyby wzbudzić dyskomfort u drugiej strony, jak na przykład głośne słuchanie muzyki. Jeśli o to zadbamy, szanse, że nasz współlokator zachowa się podobnie, znacznie wzrosną. Dzięki temu o wiele przyjemniej będzie nam się funkcjonowało. Kluczowe jest również to, aby szanować swoją prywatność. Nie wchodźmy do cudzego pokoju, gdy naszego współlokatora nie ma w domu. Nie możemy też oglądać jego prywatnych rzeczy lub korzystać z osobistych przedmiotów. Dobrze, aby każda ze stron miała wydzielone swoje przedmioty w kuchni lub w łazience, aby nie dochodziło do niepotrzebnych nieporozumień. W niektórych przypadkach konieczne jest również wydzielanie jedzenia w lodówce i podpisywanie go karteczkami, aby inni współlokatorzy jasno widzieli, że dana rzecz należy do nas.
Ustal, w jaki sposób będziecie dzielić finanse
Kiedy się z kimś mieszka, to naturalne, że razem płaci się za niektóre rzeczy. Jeśli jednak nie chcemy doprowadzić do sytuacji, w której jedna ze stron pokrywa wszystko, a druga nic. Musimy jasno ustalić, w jaki sposób będziemy dzielić finanse. Warto dokładnie zapisywać, co zakupiliśmy i ile to kosztowało. Możemy prowadzić notes, w którym będziemy notować swoje wydatki. Istnieją też specjalne aplikacje, które pozwalają na łatwe dzielenie się kosztami z bliskimi. Wprowadzenie czegoś takiego z pewnością sprawi, że zajęcie się finansami stanie się o wiele prostsze. Dobrze, abyśmy na samym początku ustalili, jakie przedmioty kupujemy wspólnie, a jakie osobno. Razem możemy zaopatrzyć się na przykład w chemię do sprzątania, papier toaletowy czy worki na śmieci.
Zadbaj o swoją przestrzeń
Jeśli dzielimy mieszkanie z innymi osobami, powinniśmy szczególnie zadbać o to, aby nasz własny pokój był komfortowy i przytulny. To bowiem miejsce, w którym możemy w pełni się zrelaksować i odpocząć od innych. Nawet jeśli nasi współlokatorzy mają trudne charaktery, możliwość odprężenia się we własnej przestrzeni sprawi, że zdecydowanie łatwiej będzie nam sobie z nimi poradzić. Jak zatem o to zadbać? W pierwszej kolejności powinniśmy zainteresować się wyborem takiego materaca, który będzie w 100% dopasowany do naszych potrzeb i preferencji. Dzięki temu bez problemu będziemy mogli się rozluźnić. Godne uwagi modele znajdziemy zarówno na stronie internetowej Fit.4.Sleep, jak i w sklepie stacjonarnym Sosnowiec. Oprócz tego warto zainwestować w dodatkowe artykuły sypialniane, takie jak poduszki, które sprawią, że miejsce stanie się o wiele bardziej przytulne. Zaopatrzmy się też w miękkie koce oraz jakościową pościel. Powinniśmy ponadto wprowadzić spersonalizowane elementy do naszej przestrzeni. Na ścianach powieśmy ulubione plakaty, a na szafkach postawmy zdjęcia w ramkach. Nie bójmy się też sięgać po wyraźne kolory, szczególnie jeśli jesteśmy ich miłośnikami. Dzięki temu znacznie szybciej poczujemy się w nowym miejscu jak w domu. Wystrój wnętrz w ogromnym stopniu wpływa na to, jak czujemy się w danym pomieszczeniu. Warto zatem dopilnować, aby był urządzony zgodnie z tym, co sami lubimy.
Dzielenie mieszkania z innymi osobami może być wyzwaniem nawet wtedy, gdy lubimy swoich współlokatorów i dobrze się z nimi dogadujemy. Każdy bowiem ma swoje własne przyzwyczajenia i zwyczaje. Ważne jest jednak to, aby szczerze rozmawiać i komunikować to, co nam się nie podoba lub co chcemy zmienić.
Przeczytaj także: Jak prawidłowo dbać o materac, aby służył nam przez lata?